Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział Miejski WOPR w Lublińcu świętuje 35-lecie działalności w powiecie lublinieckim

AKC
WOPR Lubliniec organizuje i bierze udział w wielu przedsięwzięciach
WOPR Lubliniec organizuje i bierze udział w wielu przedsięwzięciach Fot. ARC WOPR Lubliniec
Od 35 lat ratownicy zrzeszeni w lublinieckim oddziale WOPR-u działają na rzecz miasta i powiatu. Przypomnijmy, jak to się zaczęło.

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 70., gdy w Lublińcu otwarto Pawilon Sportowy, a w nim pierwszy i do tej pory jedyny na terenie miasta basen kryty.

Otwarcie jednego i drugiego dało początek Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, którego funkcjonowanie nieodłącznie związane jest z wodą.

Wydarzenie to dostrzegło grono osób zainteresowanych rozwojem sportu i kultury fizycznej na terenie Lublińca i powiatu lublinieckiego. To z ich inicjatywy w 1977 r. w Pawilonie Sportowym odbyło się zebranie, podczas którego powołano "Rejonowy Oddział WOPR" z siedzibą w Lublińcu, który swym działaniem objął teren miasta i powiatu.

Podczas spotkania wybrano też pierwszy zarząd WOPR-u. Oddział liczył 56 członków, w tym 4 ratowników młodszych i 3 ratowników wodnych. Funkcjonowało w nim 7 drużyn.

Koniec lat 70. przyniósł nowy podział administracyjny kraju i spowodował utworzenie 49 województw, w tym częstochowskiego.

W ramach nowych struktur organizacyjnych utworzono również Wojewódzki WOPR z siedzibą w Częstochowie. W efekcie Rejonowy Oddział WOPR w Lublińcu, podległy pod Zarząd Wojewódzki WOPR w Katowicach, zakończył swoją działalność, a w jego miejsce powstał Oddział Miejski WOPR w Lublińcu.

Kolejne zmiany administracyjne w 1998 r. spowodowały likwidację wielu dotychczasowych województw. Tym samym Lubliniec stał się ponownie miastem powiatowym i znalazł się znowu w obrębie województwa śląskiego. Również lubliniecki oddział został przejęty przez śląskie WOPR w Katowicach.

Na nadzwyczajnym zebraniu oddziału w grudniu 1998 r. członkowie lublinieckiego oddziału musieli zdecydować się na przynależności oddziału w strukturach Regionalnego WOPR-u w Częstochowie lub samodzielny oddział w strukturach śląskiego WOPR-u w Katowicach. Wybrano tą drugą opcję.

Obecny zarząd jest już 11. w historii lublinieckiego WOPR-u. Funkcję prezesa sprawuje Adam Koczyba. Oddział liczy 83 członków w tym 36 młodszych ratowników, 13 ratowników WOPR i 3 starszych ratowników.

Z okazji jubileuszu 35-lecia Oddziału Miejskiego WOPR i 50-lecia WOPR w Polsce, zasłużonym członkom przyznano odznaki.

Złota Odznaka WOPR przyznana przez ZW Katowice: Natalia Pyka, Katarzyna Strzelczyk, Kazimierz Wierzbicki.

Srebrna Honorowa Odznaka WOPR przyznana przez ZG Warszawa: Andrzej Bambynek, Damian Koczyba, Wojciech Kwapień, Adam Pyka, Tomasz Rybak

Złota Honorowa Odznaka WOPR przyznana przez ZG Warszawa:Jan Kuzański

Złota Odznaka z Liściem Laurowym „Za zasługi" przyznana przez ZG Warszawa: Jan Kuzański, Artur Styczyszyn

Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym „Za zasługi przyznana przez ZG Warszawa: Adam Koczyba, Tadeusz Mazur

Brązowy Medal "Za zasługi dla WOPR" przyznany przez ZG Warszawa: Tadeusz Mazur, Mieczysław Stryczak

Na wniosek Zarządu Oddziału Miejskiego WOPR w Lublińcu ZG w Warszawie przyznał również odznaczenia. Odznakę Błękitny Krzyż otrzymali: Aneta Kwarciana z firmy ADANE, burmistrz Edward Maniura, starosta Joachim Smyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto