Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od sierpnia Polacy będą mogli ubiegać się o wakacje kredytowe. Na czym polega i kogo obejmie nowy program dla kredytobiorców?

Redakcja
Od sierpnia Polacy będą mogli ubiegać się o wakacje kredytowe, które oznaczają przede wszystkim możliwość zawieszenia kredytu mieszkaniowego na czas maksymalnie ośmiu miesięcy. Program wsparcia dla osób zadłużonych jest reakcją na podwyżki stóp procentowych oraz inflacji, jakie w znacznym stopniu wpłynęły na wzrost miesięcznych rat kredytów. Na czym polega i kogo obejmie nowy program dla kredytobiorców?

Od 1 sierpnia 2022 roku Polacy będą mogli starać się o wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty w sumie ośmiu rat kredytu w 2022 i 2023 roku. Program wsparcia dla kredytobiorców jest reakcją na podwyżki stóp procentowych oraz inflacji, jakie w znacznym stopniu wpłynęły na wzrost miesięcznych rat kredytów. Zgodnie z ustawą, wakacje kredytowe są przeznaczone dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na cel mieszkaniowy.

Dłuższy okres kredytowania bez dodatkowych odsetek

Wakacje kredytowe oznaczają dla kredytobiorców możliwość zawieszenia części kapitałowej lub odsetkowej kredytu mieszkaniowego na czas maksymalnie ośmiu miesięcy, o jaki z kolei wydłuży się termin całkowitej spłaty kredytu. Okres kredytowania będzie więc dłuższy o liczbę zawieszonych, miesięcznych rat. W związku z tym, odroczone raty trzeba będzie uregulować, ale bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą w tym czasie pojawić się to koszty ubezpieczeniowe.

W ramach wakacji kredytowych, osoby zainteresowane tym programem będą mogły zawiesić spłatę kredytu na cztery miesiące w bieżącym roku – po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale – a także na cztery w przyszłym – po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów. W sumie, do końca 2023 roku kredytobiorca może zostać zwolniony ze spłaty aż ośmiu rat kredytu, przy czym będzie miał możliwość zawieszenia tylko jednego kredytu mieszkaniowego – bez względu na formę oprocentowania.

Warunkiem wakacji kredytowych jest kredyt hipoteczny w polskiej walucie

Jak wskazuje ustawa, wakacje kredytowe są przeznaczone tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne na cel mieszkaniowy i obowiązkowo w polskiej walucie. Kredytobiorcy, którzy są zainteresowani takim rozwiązaniem, będą mogli od sierpnia 2022 roku składać wnioski przez bankowość elektroniczną, a także mailowo lub w formie tradycyjnej, czyli papierowej.

Ustawa dotycząca wakacji kredytowych przewiduje jeszcze dodatkowe rozwiązania

W ustawie, dotyczącej wakacji kredytowych przyjęto jeszcze inne, dodatkowe ułatwienia dla kredytobiorców, jak zastosowanie od stycznia 2023 roku innego wskaźnika oprocentowania kredytów niż WIBOR, co miałoby przyczynić się do obniżenia wysokości rat kredytowych. Ministerstwo Finansów informuje też, że jeśli nie uda się doprowadzić do zmiany tego wskaźnika, to wówczas zamiennikiem WIBOR-u stanie się stawka POLONIA, według której będzie wyliczana wysokość rat kredytów.

Ponadto, w ustawie dotyczącej wakacji kredytowych jest również mowa o wzroście środków, przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). W związku z tą regulacją, banki jeszcze w tym roku mają wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 miliarda złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto