Niewielki wzrost zasiłków

Mariusz Urbanke
Małgorzata Górecka, pracownik socjalny MOPR w Piekarach Śląskich pokazuje druki na świadczenia rodzinne. Lucyna Usińska
Małgorzata Górecka, pracownik socjalny MOPR w Piekarach Śląskich pokazuje druki na świadczenia rodzinne. Lucyna Usińska
Jeśli do końca lipca złożysz wniosek o zasiłek rodzinny, to już we wrześniu dostaniesz świadczenie. I to wyższe niż dotychczas. Rząd od dawna planował zwiększyć wsparcia finansowe dla rodzin otrzymujących zasiłki ...

Jeśli do końca lipca złożysz wniosek o zasiłek rodzinny, to już we wrześniu dostaniesz świadczenie. I to wyższe niż dotychczas.

Rząd od dawna planował zwiększyć wsparcia finansowe dla rodzin otrzymujących zasiłki rodzinne. Prowadzono nawet prace nad weryfikacją progu wsparcia dochodowego rodzin.

Dochód to podstawa

To, kto otrzymuje zasiłek, jest bowiem zależne od dochodu na członka rodziny. Co prawda Instytut Pracy i Spraw Socjalnych przedstawił ministrowi pracy raport z badań pt. Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych, ale na razie wspomniane kryteria nie zmieniają się. Prawo do zasiłku nadal będzie więc przysługiwać, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza miesięcznie 504 zł netto. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności albo o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności - granica ta wynosi 583 zł.

Kwota zależna od wieku

Od 1 września zmienią się natomiast kwoty zasiłków i zasady przyznawania ich na dzieci. Do końca sierpnia 2006 r. zasiłek rodzinny zależy od liczby dzieci i wynosi 43 zł na pierwsze i drugie dziecko, 53 zł na trzecie dziecko, 66 zł na czwarte i kolejne dziecko. Od września wysokość zasiłku będzie zależeć od wieku dziecka. I tak na dziecko w wieku do 5 lat przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 48 zł, w wieku 6-18 lat - 64 zł, a na dziecko w wieku 19-24 lat - 68 zł. Nie są to jak widać zmiany bardzo znaczące, ale przecież w rodzinach o niskich dochodach - a tylko takie mają prawo do zasiłków - każdy grosz się liczy.

Z wnioskiem do gminy

Bardzo ważna zmiana dotyczy też podmiotów, które wypłacają zasiłki. Od 1 września świadczenia rodzinne będą wypłacać wyłącznie gminy. - W związku z tym pracodawcy nie będą podmiotami właściwymi do dokonywania wypłaty świadczeń rodzinnych za okres od 1 września 2006 r. i rozliczenia ich w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne - informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawcy mają obowiązek poinformować zainteresowanych o zmianie płatnika świadczeń rodzinnych. - Powinni oni pouczyć osoby, którym wypłacają świadczenia rodzinne za okres do 31 sierpnia 2006 r., że z roszczeniem o przyznanie i wypłatę świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy od września 2006 r. osoby te powinny wystąpić do organu właściwego, tj. - odpowiednio - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne - dodaje rzecznik ZUS. - Pracodawcy są także zobowiązani poinformować o terminach składania w organie właściwym wniosków o świadczenia rodzinne, mających wpływ na termin wypłaty świadczeń.

Ważne terminy

To bardzo ważne, bowiem od terminu złożenia wniosku zależy termin wypłaty świadczenia. I tak w przypadku złożenia wniosku o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy wraz z niezbędnymi dokumentami w terminie do 31 lipca 2006 r. - świadczenia rodzinne za wrzesień 2006 r. powinny zostać wypłacone do końca tego miesiąca. Natomiast ci, którzy spóźnią się z wnioskami i złożą je w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2006 r. - świadczenia rodzinne za wrzesień 2006 r. dostaną dopiero w październiku.

Wbrew pozorom czasu na złożenie wniosku nie zostało dużo. Skompletowanie dokumentacji niezbędnej do starania się o zasiłek jest skomplikowane i długotrwałe. Rodzina musi uwzględnić dochody nie tylko z tytułu zatrudniania, ale i doliczyć ewentualne stypendia, czy alimenty na rzecz dzieci. A to wszystko wymaga "podkładek".

W magazynach można zarobić nawet 14 tysięcy

Wideo

Materiał oryginalny: Niewielki wzrost zasiłków - Wisła Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie