Niebezpieczna droga do szkoły w Lublińcu. Radni starają się o zmiany na kłopotliwym skrzyżowaniu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Na skrzyżowaniu nie ma oznakowanego przejścia dla pieszych, co stwarza niebezpieczeństwo dla dzieci uczęszczających do SP nr 1.
Na skrzyżowaniu nie ma oznakowanego przejścia dla pieszych, co stwarza niebezpieczeństwo dla dzieci uczęszczających do SP nr 1. arc Julian Werner
Przez skrzyżowanie małych lublinieckich ulic Sokoła i Szkolnej prowadzi codzienna trasa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Niestety nie ma tam oznakowanego przejścia dla pieszych, co jak zaobserwowali radni rady miasta i powiatu oraz mieszkańcy może stwarzać zagrożenie.

Zdaniem mieszkańców i radnych z Lublińca skrzyżowanie ulic Sokoła i Szkolnej musi zostać odpowiednio oznakowane i przebudowane, ponieważ codziennie przemierzają je uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Z obserwacji, których dokonano podczas dwóch wizji lokalnych, wynika, że w okresie dowozu uczniów do szkoły na skrzyżowaniu dochodzi do niebezpiecznych zachowań głownie ze strony kierowców. Sprawę nagłośnili radny powiatu lublinieckiego Julian Werner, radny rady miejskiej Karol Słota i Artur Gawin.

Panowie wyliczyli, co jest nie tak na problematycznym skrzyżowaniu:

  • brak odpowiedniego oznakowania pionowego i poziomego,
  • wymuszania pierwszeństwa przejazdu,
  • nadmierna prędkość,
  • ograniczona widoczność

Zdaniem radnych i mieszkańców okolicy skrzyżowanie powinno zostać wyniesione bądź powinny zostać zamontowane progi zwalniające. Powinno zostać także uzupełnione oznakowanie poziome - znak P-10 (przejście dla pieszych). Zdaniem pomysłodawców trzeba działać z wyprzedzeniem, bo choć nic poważnego się w tym miejscu jeszcze nie stało, to obserwacje sugerują, że w końcu może dojść do groźnego zdarzenia, a tego wszyscy chcieliby uniknąć.

- Na biurko burmistrza Lublińca, pana Edwarda Maniury, trafił już wniosek w sprawie poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego w rejonie Szkoły Podstawowej nr 1, na wysokości skrzyżowania ulic Sokoła i Szkolnej w Lublińcu. Staramy się sprawić, by to skrzyżowanie było bezpieczniejsze, bo z naszych obserwacji wynika, że tak nie jest - tłumaczy Julian Werner, radny Rady Powiatu Lublinieckiego.

Kolejna wizja lokalna w okolicach SP nr 1 w Lublińcu

We wtorek 6 października dokonano kolejnej wizji lokalnej, w której uczestniczyli sekretarz miasta Józef Korpak, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Cezary Sękowski, radni miejscy Iwona Ochman, Irena Dyczkowska i Adam Richter, a także dyrektor SP nr 1 Bożena Wręczycka, przedstawiciele policji i mieszkańców.

Podczas spotkania wyklarowała się wizja zmian na skrzyżowaniu. Wśród pomysłów są:

  • Zmiana organizacji ruchu na ul. Szkolnej, na drogę jednokierunkową z poszerzonym chodnikiem, przejściem dla pieszych przez ul. Sokoła i kontynuacją chodnika w kierunku szkoły;
  • Poszerzenie chodnika wzdłuż ul. Sokoła, likwidacja pasa zieleni pod poszerzenie jezdni oraz przejście dla pieszych;
  • Zastąpienie pasa zieleni zatoczką "kiss and ride", przeznaczoną na krótki postój samochodów dowożących uczniów, bez konieczności wjazdu na parking pod budynkiem szkoły.

- Pomimo dość sceptycznej opinii ze strony uczestników spotkania, w dalszym ciągu podtrzymujemy nasz wniosek dotyczący budowy tzw. skrzyżowania wyniesionego na połączeniu ulic Sokoła i Szkolnej, w celu wyeliminowania nadmiernej prędkości - obserwowanej tutaj również w porach wolnych od zajęć szkolnych - poinformował radny powiatu Julian Werner.

W trakcie rozmów pojawiła się również propozycja wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h lub nawet 20 km/h na ul. Sokoła i ulicach przyległych. Radny Adam Richter zwrócił uwagę na konieczność zwiększania liczby miejsc parkingowych bezpośrednio pod budynkiem szkoły

Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest za około miesiąc. Do tego czasu urzędnicy opracują szczegółową analizę oraz kosztorys dla każdej z koncepcji. Bez względu na ostateczny efekt, sekretarz Józef Korpak zapewnił, że musi dojść do zmian regulujących przepływ ruchu przed gmachem lublinieckiej SP1 - taka deklaracja bardzo cieszy inicjatorów zmian na skrzyżowaniu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie