18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dajmy się okraść!

Sebastian Dadaczyński
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym ludzie rzadziej pojawiają się na działkach, a to okazja dla złodziei
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym ludzie rzadziej pojawiają się na działkach, a to okazja dla złodziei Sebastian Dadaczyński
Tczewscy policjanci zatrzymali sprawców włamań do altanek na terenie miasta. W sumie splądrowali oni 14 domków

Zatrzymani to trzej mężczyźni w wieku od 16 do 19 lat, którzy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy włamali się do 14 altan na terenie ogródków działkowych.
- Łupem młodych włamywaczy padały przede wszystkim narzędzia ogrodnicze i wyposażenie altanek - wyjaśnia asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik prasowy tczewskiej policji. - Mężczyźni wyłamywali drzwi, wybijali szyby w oknach, powodując często straty większe, niż wartość kradzionych rzeczy.
Teraz dwóm starszym rabusiom (w wieku 18 i 19 lat) za włamania grozi od roku do 10 lat więzienia. Najmłodszy odpowie z kolei przed Sądem Rodzinnym.
Mimo że sprawcy zostali schwytani, stróże prawa proszą, by przed zimą działkowicze pozabierali z ogródków przedmioty, które mogłyby kusić potencjalnych złodziei.
- W okresie jesienno-zimowym nie trzymajmy w altance nic cennego - dodaje rzecznik policji. - Jest to bowiem czas, kiedy rzadziej odwiedzamy nasze działki, a przysłowiowych poszukiwaczy skarbów w tym momencie nie brakuje. Są to nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby bezdomne.

Policja ma też jeszcze jedną radę. Zaleca, by nie tworzyć z działki niedostępnej twierdzy. Otóż, jak podkreślają funkcjonariusze, im więcej w drzwiach naszej altany zamontujemy zamków, tym złodziej będzie bardziej przekonany, że w domku znajdują się cenne przedmioty.
O rozwagę apelują również przedstawiciele tczewskich ogrodów, w tym Klaus Kosowski, wiceprzewodniczący Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Tczewie, który zwraca uwagę na kilka istotnych szczegółów.
- Każdy z działkowiczów ma klucz do bramy wejściowej, powinien zatem pamiętać o tym, aby zamykać za sobą furkę - wyjaśnia Klaus Kosowski. - W ten sposób osoby niepożądane będą miały utrudniony dostęp na tereny ogrodów. Ponadto, jeśli zauważymy uszkodzenie w płocie otaczającym działki, należy zgłosić ten fakt członkom zarządu swojego ogrodu. Warto też zwrócić uwagę na nieznane nam osoby przebywające w rejonie działek. Gdy zauważymy kogoś podejrzanego, poinformujmy o tym policję, bądź straż miejską.
Pod miejscowy zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych podlega jedenaście ogrodów w Tczewie i jeden w Lubiszewie. W sumie zajmują one 125 hektarów, a w ich ramach funkcjonują 3353 działki. Najstarszym jest ogród im. J. Kasprowicza, założony w 1911 roku, zaś najmłodszymi są Ogród Nad Wisłą oraz Ogród im. W. Witosa. Oba powstały w 1983 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie dajmy się okraść! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto