Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczycielki z ZSOT wLublińcu odebrały nagrody za najlepiej prowadzoną edukacją ekologiczną

AKC
Nauczycielki z ZSOT-u odebrały nagrody Fundacji Ekologicznej Silesia
Nauczycielki z ZSOT-u odebrały nagrody Fundacji Ekologicznej Silesia Fot. ARC ZSOT w Lublińcu
Dwie nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych, Beata Kąpielska i Anna Siwiaszczyk zostały uhonorowane wyróżnieniami w XXI edycji konkursu "Na najlepiej prowadzoną edukację dla zrównoważonego rozwoju w placówkach oświatowo – wychowawczych województwa śląskiego w roku szkolnym 2011/2012".

W tym roku jury, oceniając pracę szkół, szczególną uwagę zwracało na walory innowacyjne, współpracę lokalną i aktywność uczniów.

Konkurs organizowała Fundacja Ekologiczna "Silesia". Uroczystość otworzył Prezes Zarządu Fundacji mgr inż. Marek Tereszkiewicz, towarzyszyli mu przewodniczący Rady Fundacji Eugeniusz Ćwięczek, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach: wizytator Danuta Jarosz, a także zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach -Rafał Adamus.

- Rozwój zrównoważony to rozwój społeczno-gospodarczy, który nie narusza równowagi w przyrodzie i sprzyja utrzymaniu jej zasobów – wyjaśnia laureatka nagrody – Beata Kąpielska. - Koncepcja zrównoważonego rozwoju zakłada, iż należy wprowadzić taki sposób gospodarowania, w którym wykorzystanie szeroko rozumianych zasobów środowiskowych nie prowadzi do degradacji eksploatowanych zasobów i ich otoczenia. Wymaga to m.in. opracowania i wdrożenia proekologiczne działań w edukacji.

W Zespole Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu akcje ekologiczne mają długoletnią tradycję i na stale wpisały się w życie szkoły.

Prócz tradycyjnych działań jak Sprzątanie Świata, które realizuje się w tej szkole od 19 lat, obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, akcji Ratujmy Kasztanowce, pod opieką nauczycielek biologii i geografii powstały wyjątkowe projekty ekologiczne.

Jedna z klas II Liceum Ogólnokształcacego przeprowadziła kampanię kampania informacyjną na temat konsekwencji nadmiernego ruchu samochodowego w miastach, uczniowie technikum stworzyli prezentacje dotyczące chorób cywilizacyjnych.

Tradycją szkoły jest także organizowany każdego roku Maraton Geograficzny. Maraton to kilkugodzinne zmagania z zadaniami geograficznymi adresowane głównie do uczniów klas maturalnych.

Od kilku lat uczniowie ZSOT odnoszą sukcesy w licznych konkursach przyrodniczych. W Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA Anna Kovalska otrzymała dyplom za bardzo dobry wynik, a Joanna Jan zajęła drugie miejsce w okręgu w Ogólnopolskim Konkursie Ligii Ochrony Przyrody MÓJ LAS.

Uczniowie ZSOT chętnie angażują się w konkursy fotograficzne, np "Gdzieś w Powiecie Lublinieckim – Znane i Mniej Znane Zakątki Ziemi Lublinieckiej" czy FOTO ŁOWY. Uwieczniając na swoich pracach fotograficznych najpiękniejsze zakątki Ziemi Lublinieckiej i chronione rośliny znajdujące się na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju przynosi również wymierne korzyści szkole. Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.

Co roku 10 października w ZSOT odbywa się wspólne sadzenie drzew. Sadzonki pozyskują nauczycielki z zewnętrznych funduszy ekologicznych, a uczniowie technikum architektury krajobrazu mają dodatkową możliwość zdobycia doświadczeń przy wykonywaniu prac pielęgnacyjnych.

Dzięki projektom koordynowanym przez Beatę Kąpielską i Annę Siwiaszczyk otoczenie budynku szkoły zmieniło się w ciągu ostatnich lat, a aranżacja zieleni wykonana we współpracy z Danutą Gajdą – nauczycielką przedmiotów zawodowych, jest zachętą dla kolejnych roczników gimnazjalistów do podejmowania nauki w technikum architektury krajobrazu.

Edukacja ekologiczna w ZSOT to także organizacja Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla Gimnazjalistów. Zmagania gimnazjalistów reprezentujących wszystkie gminy powiatu lublinieckiego mają na celu propagowanie wiedzy dotyczącej przedmiotów ścisłych: geografii, biologii, chemii i fizyki.

Konkurs wspierają wójtowie okolicznych gmin, którzy chętnie fundują nagrody dla najzdolniejszych uczniów, traktując to jako inwestycję w młodzież i zrównoważony rozwój.

Zaangażowanie Anny Siwiaszczyk i Beaty Kąpielskiej kilkakrotnie zostało docenione na forum województwa śląskiego - wyjaśnia dyrektorka ZSOT, Joanna Walczak. - Nauczycielki od kilku lat odbierają nagrodę Fundacji Silesia. Beata Kąpielska została także doceniona Nagrodą Starosty Lublinieckiego oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Laury zbierane za dotychczasową działalność dla obu fascynatek ekologii są wyzwaniem do dalszych działań i przynoszą efekty w wysokich wynikach egzaminu maturalnego. Pasja widoczna w organizowaniu rowerowych wyjazdów w ciekawe miejsca powiatu lublinieckiego, miłość do Tatr oraz potrzeba zwiedzania odległych zakątków świata sprawiają, że młodzież ZSOT korzystać może z szerokiej oferty wycieczek krajowych i zagranicznych mówi dyrektorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto