Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Program Mieszkaniowy: 26 tys. mieszkań gotowych lub w budowie, m.in. w ramach „Mieszkania Plus”

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest poprawa sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Na zdjęciu budowa bloku w Świdniku.
Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest poprawa sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Na zdjęciu budowa bloku w Świdniku. PFR Nieruchomości
W ramach dyskusji nad ustawą wprowadzającą opcję „lokal za grunt” podano ciekawe informacje dotyczące m.in. realizacji programu „Mieszkanie Plus”.

W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, obejmującego m.in. program „Mieszkanie Plus”, pod koniec 2020 r. było wybudowanych lub w budowie ok. 26 tys. lokali – podała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, cytowana przez serwis Bankier.pl. Informacje te podano w ramach dyskusji nad ustawą, która ma m.in. ułatwić gminom budowę mieszkań dzięki opcji „lokal za grunt”.

Narodowy Program Mieszkaniowy. Co przyniesie opcja „lokal za grunt”?

Przypomnijmy, że przyjęty w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy to dokument, który określa cele i kierunki polityki mieszkaniowej państwa. Według tego dokumentu rząd postawił sobie następujące cele na okres do 2030 r.:

  • liczba mieszkań przypadająca na 1000 mieszkańców wzrośnie z 363 do 435 (średnia unijna),
  • samorządy uzyskają możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich osób oczekujących na najem gminnego lokalu,
  • liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (m.in. przeludnienie, zły stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji) obniży się z ok. 5,3 mln do ok. 3,3 mln.

Narodowy Program Mieszkaniowy realizowany jest dzięki takim działaniom jak m.in. program „Mieszkanie Plus”, zmiany w prawie budowlanym, rozwiązania wspierające termomodernizację (np. ulga mieszkaniowa, program „Czyste Powietrze”), pomoc finansowa (np. dopłaty do czynszu) oraz zmiany prawne rozwijające budownictwo społeczne.

narodowy program mieszkaniowy
Działania w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Z punktu F zrezygnowano, zastępując go programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Gov.pl

Najnowszym pomysłem, który ma wesprzeć budownictwo społeczne, jest opcja „lokal za grunt”. Pozwoli ona deweloperom i gminom na nowy rodzaj współpracy: gmina udostępni działkę pod zabudowę, a w zamian otrzyma od dewelopera część wybudowanych mieszkań. Lokale te staną się częścią zasobu mieszkań komunalnych. Ustawę wprowadzającą to rozwiązanie Sejm uchwalił w grudniu 2020 r.

Przy okazji dyskusji nad tą ustawą w Senacie wiceminister rozwoju Anna Kornecka podkreśliła, że „lokal za grunt” to kolejny element realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Podsumowała też krótko jego efekty.

– Na dzień dzisiejszy ten zasób mieszkaniowy, który jest realizowany bądź jest w budowie, bądź jest wybudowany – oddany do użytkowania, to ok. 26 tys. mieszkań – mówi Kornecka w wypowiedzi cytowanej przez serwis Bankier.pl.

„Mieszkanie Plus”. Co działo się w programie w 2020 r.?

Jedną z ważniejszych części Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program „Mieszkanie Plus”, który miał zapewnić tysiącom Polaków dach nad głową. Niestety, jego realizacja wciąż przebiega opornie. Jeszcze w 2019 r. premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że do końca roku w budowie będzie 100 tys. lokali. Tymczasem oficjalna strona programu podaje, że w czerwcu 2020 r. sytuacja wyglądała następująco:

  • 1017 mieszkań wybudowano w ramach rynkowej części programu,
  • 2077 mieszkań było w budowie w ramach rynkowej części programu,
  • 3264 mieszkań powstało w ramach programu preferencyjnego finansowania zwrotnego,
  • 5522 lokali mieszkalnych powstało w zakresie programu budownictwa socjalnego i komunalnego w latach 2016–2020.

Nawet mimo tych liczb trudno jednak ocenić stopień realizacji programu – w różnych komunikatach padają różne dane, często bez kontekstu. Nie wiadomo np., co dokładnie składa się na podaną przez wiceminister rozwoju liczbę 26 tys. lokali i jaką część stanowią tu lokale powstające w ramach „Mieszkania Plus”.

Mieszkanie Plus
Budowa osiedla w Toruniu w ramach programu „Mieszkanie Plus”, grudzień 2020 r. PFR Nieruchomości

Łatwiej jest dotrzeć do informacji na temat konkretnych inwestycji, które udało się zrealizować albo które wciąż są realizowane. Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie (dane pochodzą z oficjalnej strony mieszkanieplus.gov.pl):

  • Dębica: budowa 201 mieszkań w 3 budynkach osiągnęła stan surowy,
  • Jarocin: zakończono budowę 108 mieszkań,
  • Katowice: w styczniu 2021 r. ruszył nabór do 513 wybudowanych mieszkań,
  • Kępice: zakończono budowę 42 mieszkań i 12 lokali usługowych w 5 budynkach,
  • Kraków: 65 proc. zaawansowania prac przy budowie 481 mieszkań w 8 budynkach,
  • Łowicz: trwa budowa 96 mieszkań w 3 budynkach,
  • Mińsk Mazowiecki: osiągnięto stan surowy zamknięty na budowie 138 mieszkań,
  • Radom: ukończono prace konstrukcyjne przy budowie 124 mieszkań,
  • Świdnik: trwa wykańczanie 108 mieszkań zlokalizowanych w 2 blokach,
  • Toruń: wybudowano pierwsze 2 z 8 planowanych bloków, w których łącznie powstanie 320 mieszkań,
  • Zamość: trwa budowa 96 mieszkań w 6 budynkach.

Wiele z tych inwestycji ma według planu zostać zakończonych w 2021 r., a kilka w latach 2022–2023. Ogółem na temat programu „Mieszkanie Plus” w 2021 r. podano następującą informację:

– W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego trwa budowa ponad 2200 mieszkań w dziesięciu lokalizacjach – Katowicach, Krakowie, Nowym Targu, Radomiu czy Łowiczu. Wraz z początkiem 2021 ruszy także budowa 144 mieszkań w Oławie (…) – czytamy w komunikacie PRF Nieruchomości z grudnia 2020 r.

[QUIZ] Rozpoznasz, z jakiego kraju pochodzi ten dom?

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Program Mieszkaniowy: 26 tys. mieszkań gotowych lub w budowie, m.in. w ramach „Mieszkania Plus” - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto