Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. św. Edyty Stein 2021. Sylwin Bechcicki wyróżniony

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
We wtorek12 października we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. św. Edyty Stein. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 130. Rocznicy urodzin Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża

Rozdanie nagród poprzedziły poranna modlitwa i błogosławieństwo relikwiami w kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża, w kościele p.w. św. Michała Archanioła. Zakończyła ją Msza św. w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych, odprawiona w intencji Zarządu Głównego i członków TES oraz wszystkich czcicieli świętej współpatronki Europy. Przewodniczył ks. Paweł Szerlowski.

W ceremonii przyznania Nagród uczestniczyli członkowie rodziny Steinów. W imieniu Pani Susanne Batzdorff nagrodę odebrał jej kuzyn, Paul Gordon, wnuk Else Gordon, najstarszej siostry Edyty Stein. Towarzyszyli mu żona – Ingrid Gordon wraz z synem Davidem. Pani Susanne przesłała nagranie, w którym dziękuje za wyróżnienie oraz przekazuje serdeczne pozdrowienia (link do nagrania).

W imieniu prof. Alasdaira MacIntyre nagrodę odebrał ks. prof. Jerzy Machnacz, natomiast nagrodę przyznaną pośmiertnie prof. Alfredzie Poznańskiej, odebrała wnuczka p. Wandy Linowskiej.

Tegorocznymi laureatami zostali:

Jadwiga Skupnik-Kurowska – wrocławska aktorka teatralna i filmowa, pedagog; prodziekan Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu (1984-1990). Debiutowała 10 lipca 1959 i całe swoje artystyczne życie (53 lata), spędziła na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Była pedagogiem Studium Aktorskiego przy Teatrze Polskim (1976-1980) i na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu (od 1979). Obecnie prowadzi zajęcia z fonetyki emisji głosu dla alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Autorski monodram o życiu Edyty Stein, wrocławianki, niemieckiej Żydówki, filozofki i katolickiej świętej, która zginęła w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, stworzyła w 1988 roku. Do dziś zagrała ten spektakl 163 razy, w tym raz w USA, raz we Włoszech i raz w Niemczech, przeznaczając wszystkie honoraria na cele charytatywne. Autorka wspomnień „Edyta Stein – życie moje”, w których opowiada o spotkaniu z postacią Edyty Stein i wpływie jaki wywarła na jej życie, aktorstwo i przemiany duchowe. W ubiegłym roku zdecydowała się zakończyć występy sceniczne i przekazała dla Domu Edyty Stein karmelitański habit, który eksponowany jest w ramach wystawy stałej.

Sylwin Bechcicki – Współzałożyciel i od ponad 30 lat prezes Oddziału TES w Lublińcu, działacz społeczny i chrześcijański. Jego wieloletnie zaangażowanie w szerzenie kultu św. Teresy Benedykty od Krzyża i umiejętność współpracy z lokalną społecznością Lublińca przyniosło spektakularne efekty: utworzenie muzeum „Pro memoria Edith Stein” w dawnym domu Courantów (dziadków ze strony matki), nadanie szkole w Lublińcu imienia św. Edyty Stein, ustanowienie Edyty Stein Patronką Lublińca. Zainicjował działalność wydawniczą w ramach Wydawnictwa Edyty Stein WEST, jest współautorem wielu opracowań o Courantach i Steinach w Lublińcu, materiałów informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych dotyczących Edyty Stein i miasta Lublińca. Organizator licznych konkursów dla młodzieży z wiedzy o Edycie Stein, jak i konkursów o wydźwięku artystycznym (plastyka, muzyka).

Prof. Alfreda Poznańska (1939-2001 pośmiertnie) – artystka, rzeźbiarka, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W trakcie remontu domu rodzinnego Edyty Stein prof. Alfreda Poznańska służyła swoim zmysłem estetyki i talentem. Zaprojektowała i wykonała od nowa tympanon nad głównym wejściem, gdyż niewyraźne archiwalne zdjęcia nie mogły służyć za wzorzec. Za zasługi dla Towarzystwa prof. Poznańska jako pierwsza w historii Towarzystwa uzyskała status członka honorowego. Z inicjatywy prof. Poznańskiej zakupiono kopię obrazu św. Franciszka pędzla Cimabue i umieszczono w odremontowanym salonie, gdzie, wedle opisu Edyty, znajdował się przed zaślubinami Erny z Hansem Bibersteinem.

Susanne Batzdorff – siostrzenica Edyty Stein, córka Erny i Hansa Bibersteinów. Zaangażowanie w dialog żydowsko-katolicki odziedziczyła po swojej mamie – Ernie, która jako jedyna z ocalałych sióstr Edyty Stein prowadziła rozległą międzynarodową korespondencję z wieloma osobami i organizacjami zainteresowanymi osobą Edyty Stein. Autorka książki „Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej” którą wręczyła Janowi Pawłowi II podczas uroczystości kanonizacyjnej Teresy Benedykty od Krzyża w 1998 roku. Czynnie uczestniczyła w dialogu na rzecz zbliżenia katolicko-żydowskiego, prowadząc dyskusje nie tylko w kręgach rodziny, ale odwiedzając stowarzyszenia im. Edyty Stein na całym świecie, udzielając wywiadów i uczestnicząc w wydarzeniach poświeconych tematowi Zagłady Żydów. Jest członkiem Jewish Community Center w Santa Rosa w Kalifornii. 11 kwietnia 2021 brała udział, wraz z mężem Alfredem, w dorocznym dniu pamięci o ofiarach Holokaustu. Spotkanie odbywało się on-line. Urodzona 25 września 1921 roku, będzie obchodzić w tym roku swoje setne urodziny.

Prof. Alasdair MacIntyre – profesor filozofii, historyk idei, etyk i filozof pochodzenia szkockiego. Autor ponad dwudziestu dzieł z dziedziny etyki, moralności i filozofii. W licznych pracach obrońca i popularyzator chrześcijańskich wartości moralnych i intelektualnych, arystotelejsko-tomistycznej etyki cnót oraz klasycznych ideałów. We wczesnych latach osiemdziesiątych, w czasie prac nad „Dziedzictwem cnoty”, konwertował na katolicyzm, jak sam wyznał – pod wpływem myśli tomistycznej. Badacz życia i myśli Edyty Stein, autor wydanej w 2020 roku książki w języku polskim „Edyta Stein, prolog filozoficzny 1913–1922” (tłum. Jadwiga Guerrero van der Meijden, wstęp ks. prof. Robert Skrzypczak).

Kilka dni później, 25 października w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu, podczas spotkania Lublinieckiej Rady Kultury i zaproszonych gości, władze miasta złożyły gratulacje Sylwinowi Bechcickiemu. Burmistrz Edward Maniura wraz z zastępcą Anną Jonczyk-Drzymałą podziękowali wieloletniemu Prezesowi Towarzystwa Edyty Stein w Lublińcu za zaangażowanie w działalność na rzecz naszej małej ojczyzny, tak bliskiej również sercu Edyty Stein – patronki Lublińca i Europy.

(źródło: Towarzystwo im. Edyty Stein, Miasto Lubliniec)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto