Można wstępować do Narodowych Sił Rezerwowych

Bartłomiej Romanek
Major Tadeusz Lipiński, szef WKU zachęca do wstąpienia do NSR
Major Tadeusz Lipiński, szef WKU zachęca do wstąpienia do NSR Fot. arc
Od 1 lipca żołnierze rezerwy, posiadający obywatelstwo polskie i nieposzlakowaną opinię mogą wstępować do Narodowych Sił Rezerwowych. Rekrutację prowadzi Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublińcu.

Żołnierze rezerwy pełniący służbę w ramach NSR przeznaczeni będą głównie do: zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego, realizacji zadań poza granicami kraju a także wzmocnienia jednostek wojskowych w celu przyjęcia uzupełnienia zasadniczego i mobilizacyjnego.

Propozycja jest skierowana przede wszystkim do żołnierzy rezerwy, osób które były już związane z wojskiem, ale oferta ta dotyczy również tych, którzy nie posiadają przeszkolenia wojskowego. Takie odoby będą mogły skorzystać z propozycji służby przygotowawczej, do której nabór rozpocznie się w 2011 roku.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w WKU. Do wniosku kandydat musi dołączyć: życiorys, odpis skrócony aktu urodzenia, dokument poświadczający odpowiednie wykształcenie, odpis lub kopię uwierzytelnioną świadectwa pracy, aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego oraz inne dokumenty przemawiające za nadaniem kandydatowi przydziału kryzysowego. Przydział kryzysowy jest nadawany przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień, ale kontrakt na pełnienie czynnej służby wojskowej w ramach NSR jest zawierany między ochotnikiem a dowódcą jednostki, w której przyszły żołnierz NSR będzie służył.

Kontrakty w ramach NSR będą zawierane na okres od 2 do 6 lat z możliwością ich przedłużenia, nie dłużej jednak niż 15 lat.

Szkolenia żołnierzy NSR będą prowadzone w ramach tzw. ćwiczeń rotacyjnych trwających do 30 dni w roku. Istnieje również możliwość powołania tych żołnierzy do czynnej służby wojskowej w oparciu o okresową służbę wojskową, której maksymalny wymiar w czasie trwania jednego kontraktu wynosi 24 miesiące z możliwością przedłużenia na kolejne 12.

W trakcie służby żołnierz NSR będzie miał możliwość podwyższenia swoich kwalifikacji jak również stopnia wojskowego.

Na uwagę zasługuje fakt że emerytom wojskowym, którzy nie posiadają pełnych uprawnień emerytalnych a zdecydują się dołączyć do NSR, czas czynnej służby wojskowej w NSR zostanie doliczony do emerytury. Dla pozostałych czas służby zostanie wliczony do wysługi pracowniczej.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublińcu, ul. ZHP 1 telefon 34 -352-06-10, email: wkulubliniec@wp.mil.pl, a także na stronie internetowej lublinieckiego WKU:

www.lubliniec.wku.wp.mil.pl

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Polski rynek pracy otwiera się na Białoruś

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.