Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 400 lat od wydania

Bartłomiej Romanek
Wójt Grzegorz Ziaja z herbem Koszęcina, na którym znajduje się kuźnik nawiązujący do Walentego Roździeńskiego
Wójt Grzegorz Ziaja z herbem Koszęcina, na którym znajduje się kuźnik nawiązujący do Walentego Roździeńskiego Bartłomiej Romanek
Rok 2012 będzie w Koszęcinie rokiem Walentego Roździeńskiego. Ten śląski poeta baroku dokładnie 400 lat temu wydał swoje największe dzieło „Oficina Ferraria”. Jego wydanie było możliwe dzięki Andrzejowi Kochickiemu, który panował w Koszęcinie, będąc jednocześnie właścicielem hut zarządzanych do tej pory przez Roździeńskiego.

Roździeński wszedł w konflikt majątkowy o kuźnię z dziedziczką Mysłowic Katarzyną Salamon, z którą przegrał sprawę sądową. Został skazany na więzienie, ale od wyroku uchronił go Andrzej Kochcicki, który roztoczył nad Walentym Roździeńskim opiekę i mecenat, dzięki czemu poeta mógł stworzyć i „Oficina ferraria, abo huta i warsztat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego” i wydać ją w drukarni Szymona Kempiniego w Krakowie.

W Koszęcinie można znaleźć wiele akcentów nawiązujących do Walentego Roździeńskiego. Jego imię nosi koszęciński Dom Kultury, naprzeciwko którego znajduje się obelisk poświęcony poecie. 28 listopada 2011 roku zasadzony został przy pomniku Walentego Roździeńskiego, klon pamięci. Drzewko ma upamiętnić 400. rocznicę wydania wiekopomnego dzieła Walentego Roździeńskiego "Officina Ferraria".

Inicjatorem obchodów Walentego Roździeńskiego był Jan Myrcik, historyk z Koszęcina. – Zaproponowałem, żeby rok 2012 był rokiem Walentego Roździeńskiego podczas mojego benefisu w Koszęcinie z okazji osiemdziesiątych urodzin – wspomina Jan Myrcik, który zgodnie z oczekiwaniami został wybrany przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego. W skład Komitetu weszli ponadto: Gabriela Helisz, radna i historyk, Pelagia Matuszek, sekretarz Urzędu Gminy Koszęcin, Renata Pyrek, dyrektorka Domu Kultury w Koszęcinie, Czesław Tyrol, radny, przyrodnik i działacz społeczny, Edward Wieczorek, radny i działacz społeczny, Michał Anioł - przewodniczący Rady Gminy Koszęcin oraz Adam Małyska – dyrektor Zespołu Szkół w Koszęcinie.

Powołano również 15-osobowy komitet honorowy, do którego weszli wybitni ludzie nauki, kultury i polityki, zaproponowani przez profesora Jerzego Cibę. Jan Myrcik podczas spotkania organizacyjnego przedstawił swój autorski program obchodów "Roku Roździeńskiego", w którym znalazły się m.in. zorganizowanie uroczysta sesja Rady Gminy i sesja popularno-naukowej poświęcona 400-leciu wydania "Officiny ferraria" (26 maja 2012 r.) w koszęcińskim zamku połączona z wykładami i występem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, wydanie materiałów promujących gminę i "Officina ferraria" (foldery, afisze, banery), wydanie publikacji "Walenty Roździeński – patron Gminy Koszęcin", wydanie w niskim nakładzie reprint "Officiny" oraz wybicie medalu okolicznościowego promującego 400 lat "Officiny" i "Rok Roździeńskiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto