Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania socjalne tylko dla katolików i komunalne domy jednorodzinne. Oto najciekawsze rozwiązania z całego świata

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Fuggerei w niemieckim Augsburgu to pierwsza na świecie dzielnica stworzona z myślą o ubogich. Budowa dzielnicy ruszyła w 1516 r., a od tamtej pory nie zmieniły się ani zasady przyznawania lokali, ani czynsz najmu.

Mieszkańcami Fuggerei mogą zostać tylko urodzeni w Augsburgu katolicy w trudnej sytuacji materialnej, zaakceptowani przez specjalną komisję. Każdy, kto zostanie wybrany, otrzymuje dożywotnio całe piętro dwupiętrowego domu (ok. 60 m kw.), a za wynajem płaci symboliczną kwotę 0,88 euro rocznie. Co więcej, musi też trzy razy dziennie modlić się za fundatora osiedla i jego rodzinę.


Licencja
Fuggerei w niemieckim Augsburgu to pierwsza na świecie dzielnica stworzona z myślą o ubogich. Budowa dzielnicy ruszyła w 1516 r., a od tamtej pory nie zmieniły się ani zasady przyznawania lokali, ani czynsz najmu. Mieszkańcami Fuggerei mogą zostać tylko urodzeni w Augsburgu katolicy w trudnej sytuacji materialnej, zaakceptowani przez specjalną komisję. Każdy, kto zostanie wybrany, otrzymuje dożywotnio całe piętro dwupiętrowego domu (ok. 60 m kw.), a za wynajem płaci symboliczną kwotę 0,88 euro rocznie. Co więcej, musi też trzy razy dziennie modlić się za fundatora osiedla i jego rodzinę. Licencja Wikimedia Commons/context medien und verlag Augsburg/CC BY-SA 3.0
Mieszkania socjalne i komunalne kojarzą ci się z zaniedbanymi szarymi blokami lub przedwojennymi kamienicami bez łazienek? To zobacz, jak to się robi w innych krajach. Pomysłowość władz w kwestii lokali mieszkalnych potrafi zaskoczyć. Czy któreś z tych rozwiązań sprawdziłyby się w Polsce?

Mieszkania socjalne i komunalne kojarzą się w Polsce z ciasnymi, zaniedbanymi lokalami w rozpadających się budynkach. Przykłady z całego świata udowadniają jednak, że wcale nie musi tak być. 60-metrowe mieszkania socjalne tylko dla katolików w Niemczech, blok z trasem widokowym w środku budynku w Hiszpanii... Przejdź do galerii i zobacz, jak ciekawie można podejść do tematu budownictwa społecznego.

Zobacz niesamowite rozwiązania w kwestii lokali socjalnych i komunalnych:

Mieszkania socjalne i mieszkania komunalne. Ile krajów, tyle podejść

Wiele krajów, w tym Polska, traktuje budownictwo społeczne po macoszemu. Gminy mają co prawda obowiązek budowania mieszkań socjalnych i komunalnych, ale stale brakuje na to pieniędzy. Ogłoszony przez rząd program „Mieszkanie Plus” miał przynieść tysiącom Polaków tanie lokale na wynajem z opcją dojścia do własności, tymczasem po kilku latach jego wyniki są niezadowalające. W społeczeństwie panuje przekonanie, że mieszkanie czy dom każdy powinien zapewnić sobie na własną rękę, a państwo może co najwyżej wspomóc w tym zakresie najuboższych.

Nie wszędzie jednak myśli się w ten sposób. Można by wręcz powiedzieć, że ile krajów, tyle rozwiązań w zakresie budownictwa społecznego. Przykładowo w Singapurze państwo buduje przeważającą większość mieszkań, a następnie sprzedaje je mieszkańcom, którzy mogą skorzystać z atrakcyjnego systemu dopłat. W efekcie ponad 90 proc. Singapurczyków ma mieszkanie na własność.

Na drugim końcu skali znajdują się z kolei kraje takie jak Stany Zjednoczone, które bardzo rzadko inwestują w mieszkania komunalne i socjalne. Gdy już to robią, efektem często są gigantyczne bloki, na których remont rzadko znajdują się środki. Poważnym problemem w takich budynkach jest przemoc oraz handel narkotykami, nad którymi rzadko kiedy udaje się zapanować. Policja nie chce się w takie okolice zapuszczać, a opieka społeczna praktycznie w USA nie istnieje.

Zobacz, jak ciekawe pomysły z zakresu budownictwa społecznego można spotkać na całym świecie:

Co ciekawe, o tym, czy osiedle mieszkań socjalnych albo komunalnych jest dobrym miejscem do życia, nieraz decyduje moment dziejowy, w którym powstało. Budynki dla ubogich stawiane w XIX w. czy początkach XX w. często są z dzisiejszej perspektywy ciasne, niewygodne i przestarzałe. Z kolei w okresie międzywojennym w Europie budowano zupełnie inaczej – starając się stworzyć dla niezamożnych obywateli osiedla pełne przestrzeni i zieleni, z obiektami użyteczności publicznej takimi jak np. pralnie albo biblioteki. Po drugiej wojnie światowej gwałtowny wzrost liczby ludności skłonił wiele krajów do budowy dobrze znanych gigantycznych blokowisk pełnych ciasnych klitek, które z powodu braku remontów są dziś często w złym stanie.
[QUIZ] Te sprzęty na pewno masz w domu. Ale czy zgadniesz, skąd pochodzą?

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania socjalne tylko dla katolików i komunalne domy jednorodzinne. Oto najciekawsze rozwiązania z całego świata - RegioDom.pl

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto