Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania na wynajem, komunalne lub do kupienia w Lublińcu? Krucho z tym...

Bartłomiej Romanek
Lubliniec nie jest najlepszym miejscem dla rynku mieszkaniowego. By ten mógł się rozwijać potrzebne są nowe miejsca dobrze płatnej pracy

Lubliniec ma blisko 7300 mieszkań, 580 z nich to mieszkania własnościowe. Mieszkań brakuje, szczególnie tych dla mieszkańców o mniej zasobnych portfelach, a ci stanowią większość. Wtórny rynek mieszkaniowy przechodzi okres stagnacji, pierwotny właściwie nie istnieje. Inwestycje deweloperskie nawet jeśli są realizowane, to sprzedaż takich mieszkań idzie opornie - powód: są za drogie. Ceny mieszkania od dewelopera zaczynają się od 3 tys. zł za m kw.

Trzeba pamiętać jednak, że czasami i drugie tyle trzeba wyłożyć na przygotowanie mieszkania do zamieszkania. - Rynek mieszkaniowy ściśle związany jest z rynkiem pracy - mówi Weronika Kopiczko, właścicielka lublinieckiego biura nieruchomości EKODOM.

- Gdy pracy nie ma, nie ma zainteresowanych kupnem mieszkań - mieszkanie trzeba mieć za co kupić, lub mieć zdolność kredytową na wzięcie pożyczki na ten cel. Ludzie coraz częściej mają z tym kłopoty. Najczęściej sprzedają się mieszkania w nowszym budownictwie. Ceny: od 2,5 do 3 tys. zł za m kw. Mieszkania w starym budownictwie zwykle są tańsze, tu jednak trafiają się perełki: mieszkania wyremontowane, fajnie zagospodarowane, wówczas cena rośnie, czasami przewyższając nawet tę w nowych blokach. Kolejka oczekujących na własne mieszkanie czynszowe lub własnościowe rośnie. Brakuje przede wszystkim mieszkań komunalnych i socjalnych.
Burmistrz Lublińca Edward Maniura podkreśla, że jest szansa na powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat 36 mieszkań o takim charakterze.
- W budżecie na ten rok mamy wygospodarowane środki na wykonanie niezbędnej dokumentacji technicznej dla bloku komunalnego. Na jego budowę chcemy pozyskać dofinansowanie od państwa, planujemy, że budowa ruszy w 2012 roku. Blok najprawdopodobniej powstanie przy ulicy Marii Curie - Skłodowskiej, 2/3 to będą mieszkania komunalne, 1/3 socjalne. Miasto liczy na ruch na rynku deweloperskim. Wiąże go z planowanymi inwestycjami w lublinieckiej podstrefie katowickiej SSE.

Od redakcji portalu naszemiasto.pl:

Gdzie Waszym zdaniem leży problem? Co musi się stać, by rynek mieszkaniowy w Lublińcu ruszył do przodu? Przecież to atrakcyjnie położone miasto na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto