Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia hojnie wspierają organizacje w ramach 1 proc. podatku PIT. W tym roku padł rekord

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
40,3 mln złotych przekazali w ramach 1 proc. w tym roku, w zeznaniach podatkowych za 2021 rok, mieszkańcy województwa podkarpackiego. To rekord. W ub. roku było to 34,8 mln złotych.

- Z każdym rozliczeniem rocznym, kwoty przekazywane organizacjom pożytku publicznego przez podatników z naszego województwa są coraz większe - informuje st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Chodzi o wsparcie przekazywane w ramach 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP, w ramach rocznych rozliczeń podatku dochodowego PIT.

W rozliczeniach za 2021 r. mieszkańcy Podkarpacia przekazali łącznie 40,3 mln złotych. Odliczenia zostały wykazane w 580 tys. zeznań PIT, na jedno średnio przypadało prawie 75 złotych. W rozliczeniach za 2020 r. podkarpaccy podatnicy przekazali 34,8 mln złotych (539 tys. zeznań PIT), a w tych za 2019 r. 34 mln złotych (531 tys. zeznań PIT).

Tyle mieszkańcy Podkarpacia przekazywali w ramach 1 proc. PIT w minionych trzech latach.
Tyle mieszkańcy Podkarpacia przekazywali w ramach 1 proc. PIT w minionych trzech latach. Dariusz Szwed

- W rozliczeniach za 2021 r. największe sumy wsparcia wykazane zostały w zeznaniach składanych w urzędach skarbowych w Dębicy, Krośnie, Mielcu i Rzeszowie - przekazuje E. Chabowska.

Mieszkańcy Podkarpacia wspierają organizacje ogólnopolskie i te działające lokalnie:

  • pomagające dzieciom, osobom dorosłym lub starszym,
  • niosące pomoc osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym,
  • zajmujące się pomocą w zbieraniu funduszy na leczenie i rehabilitację, zakupem, lekarstw lub sprzętu medycznego,
  • prowadzące hospicja,
  • zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży,
  • wspierające kluby sportowe,
  • zajmujące się opieką nad zwierzętami.

- Organizacje pożytku publicznego działają non profit, co oznacza, że gromadzone i zdobywane przez nie pieniądze przeznaczone są na realizację celów statutowych - prypomina E. Chabowska.

Od 1 lipca 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące wysokości kwot przekazywanych na rzecz OPP. W rozliczeniach za 2022 rok, składanych w 2023 r. podatnicy będą mogli przekazać do 1,5 proc. swojego podatku. Nie jest trudne. W odpowiedniej rubryce wystarczy wskazać numer KRS danej organizacji i podać wysokość przekazywanej kwoty.

W internetowej usłudze Twój ePIT przygotowane zeznanie podatkowe będzie wstępnie uzupełnione o dane organizacji pożytku publicznego, którą wybraliśmy w ubiegłorocznym rozliczeniu. Możemy zatwierdzić takie zeznanie, czyli przekazać do 1,5 proc. podatku tej samej organizacji, lub je zweryfikować i wybrać w tym roku inną organizację.

Na terenie województwa podkarpackiego zarejestrowanych jest, ma tutaj swoją siedzibę ponad 800 różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Podkarpacia hojnie wspierają organizacje w ramach 1 proc. podatku PIT. W tym roku padł rekord - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto