Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2019 w powiecie lublinieckim. Na początek język polski i...alarm bombowy w Zespole Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych ZDJĘCIA

Piotr Wiewióra
Przed maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym w ZS nr 1 w Lublińcu 6.05.2019.
Przed maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym w ZS nr 1 w Lublińcu 6.05.2019. Daniel Dmitriew
Dzisiaj 6 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne, do których przystąpiło ponad 29 tys. uczniów klas trzecich liceów ogólnokształcących i klas czwartych techników w województwie śląskim, w tym 336 ze szkół średnich w powiecie lublinieckim. Niestety 12 szkół na terenie województwa otrzymało rano maile z informacjami o podłożonych ładunkach wybuchowych, które na szczęście okazały się fałszywe. Odebrał je także Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu.

Informacje o bombach przesłane drogą elektroniczną, trafiły do różnych szkół na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o województwo śląskie już w godzinach dopołudniowych pojawiły się doniesienia o 12 takich placówkach m.in. w Rybniku, Częstochowie, Sosnowcu, Świętochłowicach, Milówce, Węgierskiej Górce, Żywcu, Będzinie, Tarnowskich Górach i Bytomiu. Podobną wiadomość odebrał także Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu. W "Kaziku" sprawdzenie budynku odbyło się jednak wcześnie i szybko.

- Mail z informacją o rzekomej bombie ZSOT odebrał ok. godz. 7.00. Dyrektor szkoły od razu powiadomiła policję, która szybko sprawdziła budynek szkolny, nie znajdując żadnego ładunku. Dzięki temu egzamin maturalny nie był zagrożony i odbył się zgodnie z planem - informuje Dominika Piątek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lublińcu, czyli organu prowadzącego ZSOT.

336 zdających w powiecie lublinieckim

Absolwenci rozpoczęli tegoroczne matury od języka polskiego na poziomie podstawowym, do którego w całym województwie przystąpiło ponad 29 tys. osób. O godz. 14.00 rozpoczął się natomiast egzamin z polskiego rozszerzonego, który zdawało 5,5 tys. osób.

- Szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, które trwają niemal przez cały maj: egzaminy pisemne do 23 maja, egzaminy ustne do 25 maja. Szczegółowy harmonogram egzaminów pisemnych został ogłoszony przez dyrektora CKE 20 sierpnia 2018 r., natomiast egzaminy ustne są przeprowadzane w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Zdecydowana większość będzie zdawać egzamin w nowej formule, tj. obowiązkowo pisemnie na poziomie podstawowym język polski, matematykę i język obcy nowożytny oraz co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Ponadto każdy zdaje również egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego - poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W powiecie lublinieckim do matury przystąpiło w tym roku 336 absolwentów, z czego najwięcej - 169 - właśnie we wspomnianym "Kaziku". Po raz pierwszy do egzaminu dojrzałości podeszło 104 absolwentów Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu (część z nich uwiecznił Daniel Dmitriew na zdjęciach, które można obejrzeć w galerii), 24 w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu, 20 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu (liceum dla dorosłych) oraz 19 w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach (gmina Woźniki).

Zdają jednak nie tylko tegoroczni absolwenci, ale również ponownie przystępujący do matury. Łącznie we wspomnianych placówkach jest 87 takich osób, z czego najwięcej - 41 - w ZS nr 1 w Lublińcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto