Marcin Świerc zwyciężył morderczy bieg TNF Trans Gran Canaria

Aneta Kaczmarek
Marcin Świerc wygrał TNF Trans Gran Canaria wynikiem, który wprawił w osłupienie organizatorów i kibiców. Maratończyka z Lisowic nazwano "incredible Polaco".

2,5 tys. osób wystartowało na kanaryjskiej wyspie Gran Canariaw czterech biegach zawodów TNF Trans Gran Canaria.

Na trasie o dystansie maratońskim - 42km najszybszym okazał się zawodnik Salomon Suunto Team Marcin Świerc.
Czas 2 godz. 58 min. 53 sek. w jakim pokonał maraton, wprawił organizatorów w osłupienie. Myśleli nawet, że to drugi zawodnik z krótszej, liczącej 24 km trasy. Po naprawieniu pomyłki konferansjer stwierdził, że jeszcze nie widział, żeby ktoś w takim tempie kończył ten maraton i ochrzcił Świerca mianem "incredible Polaco", czyli niesamowity Polak.

By podkreślić wagę wyczynu, jakiego dokonał, poproszono go nawet o ponowne przekroczenie linii mety. Bieg w większości trasy prowadził w dół szutrami i kamienistymi ścieżkami, tym niemniej czas w maratonie górskim łamiący 3 godziny to świetny wynik. Tym bardziej cieszy, że drugi zawodnik na tym dystansie pojawił się dopiero 17 min. po Polaku.

Koronnym dystansem zawodów na Gran Canarii jest 119km ultra, w którym wzięła udział Magda Łączak i Paweł Dybek, także z Teamu Salomona. Niestety oboje wycofali się - Dybek z powodu bólu kolana spowodowanego wbiciem kolca kaktusa, a Łączak z poważnego wycieńczenia wynikającego z problemów gastrycznych.

Najszybszy był Sebastien Chaigneau z czasem 14 godz. 05 min. 53sek., a wśród kobiet Nerea Martinez 17 godz. 16 min. 22 sek. Czwartym z Polaków był Piotrek Hercog, który startował na trasie 83 km z prawie +4 tys. m. przewyższenia. Z czasem 9h 35 min. 34 sek. zajął 9.miejsce i patrząc na światową czołówkę, która zajęła miejsca na podium, to dobrze wróży na ten sezon. Zawody wygrał Ryan Sandes z czasem 8:11:26.

Start na wyspach kanaryjskich był pierwszym przetarciem w długich biegach dla zawodników Salomona. W tym roku najważniejszym sprawdzianem będzie Gore-tex Trans Alpine Run, gdzie Świerc i Dybek wystartują jako zespół i będą mieć do przebiegnięcia około 260 km w 8 dni.