Magdalena Pyrgies i Dariusz Batek na podium Górskich Mistrzostw Polski

Krzysztof Suliga
Dariusz Batek wywalczył w ten weekend medale na szosie i w MTB. Fot. Krzysztof Suliga
Reprezentanci klubów naszego regionu zdobyli trzy medale podczas rozegranych w Wysowej Górskich Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym. W kategorii junior srebrny medal wywalczył Dariusz Batek z Marcaru Błękitni ...

Reprezentanci klubów naszego regionu zdobyli trzy medale podczas rozegranych w Wysowej Górskich Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym.

W kategorii junior srebrny medal wywalczył Dariusz Batek z Marcaru Błękitni Koziegłowy. Na jednej z początkowych rund od peletonu oderwała się czteroosobowa ucieczka, która w pewnym momencie miała już 10 minut przewagi. Uciekinierzy nie wytrzymali jednak i w końcu zostali wchłonięci przez peleton. Na ostatniej rundzie Batek wraz z dwoma kolarzami Tarnovii Tarnowo Podgórne udanie zaatakował. Później zawodnik z Koziegłów próbował się oderwać od rywali, lecz Paweł Cieślik udanie skontrował i zdobył złoty medal.
Trzecie miejsce zajął Piotr Krysman. Batek stracił do Cieślika 11 sek., a wyprzedził Krysmana o 33 sek. Na liczącej 111 km trasie rywalizowało ponad 140 kolarzy.

Napiszą do ministerstwa

Świetnie spisała się tam Magdalena Pyrgies (Dospel Jura Częstochowa), która wywalczyła złoto w kategorii juniorek. Powinna mieć też złoto w kat. open, lecz uniemożliwił jej to zapis w regulaminie.

- Kobiety wystartowały razem. Magda wygrała, ale że jest z rocznika 1987 nie mogła zdobyć złota w kategorii seniorek. Klasyfikowane są w tej kategorii zawodniczki od 1986 r. wzwyż - mówi opiekun kadry Śląska Andrzej Chmurzewski. - Napiszemy do ministerstwa o zajęcie stanowiska w tej kwestii.

Gdyby w wyścigu zwyciężyła jeżdżąca także w kategorii juniorek Marlena Pyrgies, dostałaby złoto w seniorkach. Marlena urodziła się bowiem w 1986 r. Sklasyfikowana została jednak na 11. lokacie.

W Wysowej bardzo dobrze spisali się juniorzy młodsi, choć nie zdobyli medali. Na 8. pozycji dojechał do mety Konrad Jasik (Marcar), na 10. Marcin Bartolewski (Scout Częstochowa), a na 29. Kornel Osicki. W juniorkach młodszych 14. była Martyna Klekot (Dospel), a 19. Agnieszka Psonka (Marcar).

Batek wystartował także w Ogólnopolskich Igrzyskach Ludowych Zespołów Sportowych w Spale, zwyciężając w juniorach w wyścigu MTB. Damian Psonka (Marcar) zajął 8. miejsce w szosowym wyścigu ze startu wspólnego juniorów. Elita z Domin Scouta rywalizowała natomiast z sukcesami w kryterium ulicznym w Bydgoszczy. Zwyciężył Bartłomiej Ksobiak, a czwarty był Przemysław Mikołajczyk.