Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniecki pomnik przyrody jest w obecnym stanie drzewem niebezpiecznym. W środę spotkanie na temat ekspertyzy dendrologicznej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
arc Anna Jonczyk Drzymała
Władze Lublińca zapraszają w środę 15 lipca na spotkanie z autorami ekspertyzy dendrologicznej lublinieckiego pomnika przyrody - buka pospolitego rosnącego przy ul. Sobieskiego. Drzewo może stanowić zagrożenie dla mieszkańców i wkrótce ma zapaść decyzja o jego losie.

W środę 15 lipca o godz. 11.00, w sali wielofunkcyjnej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, przy ul. Sportowej 3 odbędzie się spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lublińcu z Prof. dr hab. inż. Markiem Siewniakiem oraz mgr inż. Stanisławem Styczyńskim autorami ekspertyzy dendrologicznej pomnika przyrody – drzewa gatunku buk pospolity, rosnącego w Lublińcu, przy ul. Sobieskiego 7 (obok budynku Sądu Rejonowego) na nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Lubliniec – wpisany do rejestru form ochrony przyrody.

Jak informuje wiceburmistrz Anna Jonczyk Drzymała, jest to trzecie opracowanie dokumentujące aktualny stan drzewa. Opracowanie powstało na wniosek radnych, którzy stoją przed dylematem, czy ze względu na duże zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów i użytkowników drogi drzewo należy usunąć, czy też należy je pozostawić i oddać w ręce specjalistycznej firmy doświadczonej w pielęgnacji drzew pomnikowych.

  • Ekspertyza potwierdziła, że cyt.: „buk znajduje się w fazie degeneracji/stagnacji(...), ale pod względem fizjologicznym drzewo może się dalej rozwijać. Nieprzewidywalny jest moment, w którym pień lub/i korzeń nie wytrzymają obciążeń (...). Unoszenie korzeni jest poważnym objawem destabilizacji drzewa. (...) System korzeniowy nie zapewnia wymaganej stabilności w gruncie. (...) Konary i gałęzie grożą ciągłym rozłamywaniem i łamaniem. (...) Średnio witalność drzewa rokuje pewne możliwości utrzymania stanu witalności przez dłuższy czas. Buk pospolity jest w obecnym stanie drzewem niebezpiecznym.”
  • W ekspertyzie badacze wskazali, że przy zastosowaniu specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych można przedłużyć żywotność drzewa. Należałoby wówczas cyt.: „zabezpieczyć koronę wiązaniami dynamicznymi, statycznymi i podwiązaniami, (...) zmniejszyć wysokość drzewa o 2,8m, (...) zredukować koronę o 30% objętości.
  • Eksperci zwrócili także uwagę na cyt. „konieczność przełożenia ścieżki rowerowej, tak aby zwiększyła się przestrzeń korzeniowa oraz konieczność oznakowania i zabezpieczenia drzewa oraz samochodów przed kolizją.”

Jak zauważa wiceburmistrz, niestety badacze nie wyjaśnili w ekspertyzie jakie zabezpieczenie mieli na myśli, skoro drzewo rośnie między jezdną, a chodnikiem. Najpewniejszym zabezpieczeniem byłoby z pewnością całkowite ogrodzenie drzewa, co wydaje się być niemożliwym, ponieważ taka decyzja spowodowałaby zamknięcie odcinka drogi ul. Sobieskiego przy którym drzewo rośnie.

- W oparciu o powstałą ekspertyzę do biura Rady Miejskiej skierowane zostaną dwa projekty uchwał. Pierwszy, wyrażający zgodę na usunięcie drzewa i drugi zobowiązujący burmistrza do podpisania umowy z firmą specjalizującą się w drzewach pomnikowych na prowadzenie systematycznych prac dążących do przedłużenia żywotności rośliny. Kolejne działania UM podejmowane będą w zależności od decyzji radnych. Mamy nadzieję, że rada podejmie stosowne decyzje na najbliższej sesji RM - poinformowała Anna Jonczyk Drzymała.

Treść ekspertyzy można znaleźć tutaj: https://lubliniec.eu/index.php/3667-informacja-dla-mieszkancow-w-sprawie-pomnika-przyrody.html?fbclid=IwAR3VBHlg7AvUWP-dNgKZYGswbmsYA86JIH7718eVZ5srHE1OXcT9pDWT-q0

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto