Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec

Bartłomiej Romanek
Cmentarz żydowski umarł w z przejściem trąby powietrznej - obwieścił w ubiegłym roku znany historyk z Koszęcina, Jan Myrcik. Faktycznie kataklizm zabrał nie tylko dorobek życia wielu mieszkańców naszego powiatu, ale ...

Cmentarz żydowski umarł w z przejściem trąby powietrznej - obwieścił w ubiegłym roku znany historyk z Koszęcina, Jan Myrcik. Faktycznie kataklizm zabrał nie tylko dorobek życia wielu mieszkańców naszego powiatu, ale także spustoszył stary cmentarz żydowski w Cieszowej, który jest jedną z najstarszych żydowskich nekropolii w Europie.

Gmina Koszęcin postanowiła uporządkować cmentarz, a nie było to zadanie łatwe. Z pomocą przyszedł Urząd Miasta w Tychach, który wsparł gminę dotkniętą przez trąbę powietrzną. To właśnie z pieniędzy przekazanych przez Tychy w dużej mierze uporządkowano teren cmentarza w Cieszowej. Resztę dołożyła gmina Koszęcin.

Usunięto połamane drzewa, zachowano tylko te, które były w lepszym stanie. Ponieważ dawniej cmentarz mieścił się w niewielkim lesie przy drodze, teraz posadzono nowe drzewa, a całość ogrodzono drewnianym płotem.

- Cieszymy się, że dzięki pomocy innych udało się nam odnowić cmentarz - mówi wójt Koszęcina, Grzegorz Ziaja. - Kiedy podnosiliśmy drzewa, to niektóre macewy same się podniosły. To miało pewien wymiar symboliczny. Nie ruszaliśmy samych macew, bo kultura i religia żydowska nie pozwala na dużą ingerencję w strukturę cmentarza. Wszystkie prace konsultowaliśmy z przedstawicielami gminy żydowskiej w Katowicach. W gminie Koszęcin jest jeszcze jedna nekropolia, która wymaga opieki. Stary cmentarz ewangelicki jest zniszczony i warto byłoby o niego zadbać.

W ubiegłym roku patronką Lublińca została św. Edyta Stein. Członkowie jej rodziny spoczywają na lublinieckim cmentarzu żydowskim. Przez wiele lat nikt się nim nie interesował, a obok macew jeździły samochody nauki jazdy. Co prawda Ligi Obrony Kraju nie udało się całkiem wyprowadzić z cmentarza, ale co najważniejsze cmentarz uporządkowano i ogrodzono.

Stare cmentarze ratują także społecznicy tak jest w przypadku cmentarza wojskowego w Lublińcu. Rocznica drugiej wojny światowej doprowadziła do zawiązania grupy inicjatywnej, która podkreślając rolę cmentarz wojskowego jako symbolu pamięci narodowej, społecznie podjęła się trudnego zadania odrestaurowania nekropolii. Wykonane przez nich prace objęły porządkowanie terenu, czyszczenie i malowanie krzyży oraz odtwarzanie zaniedbanych kwater poległych.

Głównym Inicjatorem porządkowania cmentarza wojskowego był major Tadeusz Lipiński, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Lublińcu, który zjednoczył wokół siebie ludzi dobrej woli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rodzina Wojskowa 74. GPP i Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Koło nr 2. Zaniedbany jest także cmentarz, na którym spoczywają byli pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego. Wiele tabliczek jest zardzewiałych. Alejki są koszone, ale dawno nie były odnawiane, co sprawia wyjątkowo smutne wrażenie. W nieco lepszym stanie jest mogiła dzieci, ofiar hitlerowskich eksperymentów medycznych oraz krzyż w miejscu, gdzie spoczywa światowej sławy archeolog Maksymilian Uhle.


Na drogach, nie będzie utrudnień

Akcja Znicz

W związku ze Świętem Zmarłych w najbliższych dniach na drogach całego kraju zostanie odnotowany wzmożony ruch pieszych i samochodów. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy, dworców oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych do miast. W Lublińcu sytuacja nie powinna wyglądać najgorzej, ale aby każdy z nas spokojnie i bezpiecznie mógł dotrzeć na cmentarz a potem do domu, policjanci z drogówki przypominają o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należą do nich prowadzenie pojazdu z prędkością dostosowaną do panujących warunków na drodze, Utrzymanie odpowiedniego odstępu od pojazdów poprzedzających, przed wyjazdem w dłuższą trasę należy pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu. W tych dniach, szczególnie w rejonie cmentarzy na drogach pojawią się nowe oznaczenia, na które należy zwracać uwagę. Kierowcy powinni pamiętać, że niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Mimo wielokrotnych apeli na drogach powiatu lublinieckiego wciąż nie brakuje pijanych kierowców, a najlepszym przykładem na to są wydarzenia z poprzedniego tygodnia. Policja apeluje także do pieszych do korzystania z chodników i nie przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Przebieganie lub wychodzenie na jezdnię spoza samochodu lub innej przeszkody może zakończyć się tragicznie. Warto również zwrócić uwagę na miejsce pozostawienia samochodu, bo natężony ruch to idealna okazja dla przestępców.

Zmiana organizacji ruchu - ulice Cmentarna i Spokojna

W naszym powiecie kierowcy nie powinni się spotkać z wielkimi utrudnieniami w ruchu. Większość remontów została już zakończona. Trwa jedynie budowa drugiego etapu lublinieckiej obwodnicy, co powoduje niewielkie utrudnienia w ruchu dla mieszkańców Kochcic i Lubecka. Poza tym podróżujący pomiędzy Częstochową a Opolem muszą teraz przejeżdżać przez centrum Lublińca. Sytuacja w świąteczny weekend ulegnie jednak poprawie, bo nareszcie otwarta zostanie trasa śródmiejska. Organizacja ruchu zmieni się na dwóch lublinieckich ulicach. Ulica Cmentarna będzie jednokierunkowa (kierunek ruchu od ulicy Powstańców Śląskich do Dworcowej). Na ulicy Cmentarnej będzie funkcjonować tylko jeden pas, ba na drugim powstanie parking, aby mógł on przyjąć wszystkie samochody przyjeżdżające na cmentarz. Tak samo będzie w przypadku ulicy Spokojnej, którą będzie można jechać tylko w kierunku ulicy Cyrana. - W tym roku powinno być spokojnie, bo do ruchu zostały oddane nowe drogi, a nasze cmentarze znajdują się w różnych miejscach Lublińca, więc nie powinno być mowy o korkach czy wielkich utrudnieniach w ruchu - przewiduje Mirosław Gawroński, szef lublinieckiej drogówki.

Autobusy tak, jak w niedzielę

Lubliniecki PKS nie uruchomił na 1 listopada żadnych dodatkowych linii. Na wszystkich dworcach i przystankach obowiązywać będą niedzielne rozkłady jazdy. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na

stronie:www.pks.lubliniec.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto