Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Zakład przetwórstwa stłuczki szklanej zostanie zmodernizowany? Odwołania nic nie dały

PC
Lubliniec. Zakład przetwórstwa stłuczki szklanej zostanie zmodernizowany? Odwołania nic nie dały
Lubliniec. Zakład przetwórstwa stłuczki szklanej zostanie zmodernizowany? Odwołania nic nie dały Daniel dmitriew
Zakłady Krynicki Recykling najprawdopodobniej będą się mogły rozbudować. Odwołania od decyzji środowiskowej burmistrza zostały odrzucone. Zapadła też decyzja sądu w sprawie mieszkańca, który protestował przed lubliniecką przetwórnią.

W ubiegłe wakacje burmistrz Lublińca wydał decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia polegającego na “Modernizacji i zwiększeniu wydajności Zakładu Uzdatniania Stłuczki Szklanej przy ulicy Klonowej w Lublińcu”.

Planowane przedsięwzięcie polegać ma na wyposażeniu linii technologicznej w dodatkowe urządzenia do sortowania mieszanki stłuczki szklanej o granulacji 3-6 mm na stłuczkę jednorodną pod względem koloru i odpadów ceramiki, porcelany i kamieni oraz w kompresorownię z osuszaczem adsorpcyjnym i zbiornikiem ciśnieniowym – które zamontowane zostaną w projektowanej hali przylegającej do hali istniejącej – a także na zwiększeniu wydajności zakładu ze 150 00 Mg/rok do 247 000 Mg/rok.

Od decyzji burmistrza odwołali się Franciszek Wróbel – Radny Rady Miejskiej w Lublińcu (w imieniu mieszkańców), mieszkanka Lublińca Elżbieta Rzeźniczek, Elhand Transformatory Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie EkoZaRadni.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie postanowieniami z 31.08.2020 r. stwierdziło niedopuszczalność odwołania Franciszka Wróbla i Stowarzyszenia EkoZaRadni, a 3.09.2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję środowiskową, w związku z czym stała się ona ostateczna.

Z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Częstochowie nie zgodziły się spółka Elhand Transformatory i Elżbieta Rzeźniczek składając skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w których wnieśli o uchylenie zaskarżonej decyzji Burmistrza Miasta Lublińca i SKO.

Ponadto Elżbieta Rzeźniczek wniosła do WSA o wstrzymanie zaskarżonej decyzji SKO. Postanowieniem z 11.01.2021r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Aktualnie decyzja jest ostateczna natomiast o jej prawomocności zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Przypomnijmy, że jak zapewniał burmistrz Edward Maniura, cały proces załadunku przygotowanej do recyklingu stłuczki szklanej odbywać się będzie w hali w taki sposób, aby emisja pyłów do powietrza była minimalna. - Obecnie załadunek odbywa się na wolnym powietrzu. Strefa załadunku znajdzie się zatem w hali, tak jak to ma miejsce w zakładzie firmy Krynicki Recykling S.A. w Czarnkowie, czyli zostanie spełniony postulat mieszkańców, aby cały proces technologiczny w tym zakładzie przebiegał w hali - mówił w lipcu 2020 roku burmistrz.

Sąd podjął decyzję w sprawie mieszkańca, który protestował przed zakładem przetwórstwa stłuczki szklanej

Sąd Rejonowy w Lublińcu umorzył postępowanie w sprawie z oskarżenia prywatnego spółki Krynicki Recycling SA przeciwko mieszkańcowi Lublińca, który w 2019 i 2020 roku wyrażał swój sprzeciw wobec planowanej modernizacji i zwiększeniu wydajności zakładu, czyniąc to zarówno w rejonie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie mieści się zakład, jak i w internecie. Sprawa protestu mieszkańca jest sprawą z oskarżenia prywatnego spółki Krynicki Recycling SA

- Oskarżonemu Mirosławowi U. postawiono zarzut popełnienia dwóch przestępstw z art. 212 par. 2 kk, które miały polegać na pomówieniu spółki na platformie Facebook w grupie społecznościowej o nazwie “Lubliniecki Alarm Smogowy” o postępowanie poniżające spółkę w opinii publicznej i narażające na utratę zaufania potrzebnego dla prowadzenia działalności polegającej na uzdatnianiu stłuczki szklanej – poinformował portal lubliniecki.pl sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

W sprawie tej na rozprawie 28 stycznia 2021 r. Sąd Rejonowy w Lublińcu przed rozpoczęciem przewodu sądowego umorzył postępowanie w sprawie na podstawie art 17 par. 1 pkt 3 kpk przyjmując, że społeczna szkodliwość czynu jest znikoma. Postanowienie to nie jest prawomocne, stronom przysługuje prawo wniesienia zażalenia na to postanowienie – czytamy w komunikacie prasowym nadesłanym przez rzecznika SO Częstochowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto