Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec w województwie częstochowskim? Władze i mieszkańcy mówią stanowcze "nie". [Zagłosuj w sondzie]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Przykładowe kształty województwa częstochowskiego, które pojawiły się na przestrzeni lat.
Przykładowe kształty województwa częstochowskiego, które pojawiły się na przestrzeni lat. arc Polska Press
Jak bumerang wraca co jakiś czas temat województwa częstochowskiego i powiatów, które miałyby do niego należeć. Pomysł powstania nowego województwa "warszawskiego" znów przywołał temat województwa częstochowskiego. Trudno jednak mówić o tym pomyśle na serio, skoro ani mieszkańcy regionu z Lublińcem na czele, ani nawet częstochowianie nie wierzą w obietnice polityków PiS-u, gdyż padały one już zbyt wiele razy i okazały się puste. Odnosi się wrażenie, że temat ten ma tylko skłócić sąsiadów i odwrócić uwagę od prawdziwych problemów regionu.

Utworzenie nowych województw było jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości jeszcze z kilku poprzednich wyborów. Do tego w trakcie kolejnych kadencji politycy partii rządzącej wracali do tego tematu i zapewniali, że spełnią te obietnicy. Obecnie mówi się o utworzeniu nowego województwa z Warszawy i ościennych gmin. Jednak przy okazji wrócił temat województwa częstochowskiego.

Za utworzeniem i tym samym powrotem na wojewódzką mapę Polski województwa częstochowskiego od dawna optuje częstochowski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości i były wojewoda częstochowski, Szymon Giżyński. Po wyborach jednak temat jak zwykle ucichł. Również władze Częstochowy wspierają pomysł utworzenia samodzielnego województwa. Wszak Częstochowa jest 13. pod względem wielkości miastem w kraju, liczy obecnie 220 tys. mieszkańców i jest największym miastem pozbawionym statusu wojewódzkiego.

Powiat lubliniecki jest na nie

Pomysłowi ponownego włączenia powiatu lublinieckiego do nowego województwa są władze Powiat lubliniecki i - reprezentujący mieszkańców - radni wchodzący w skład Rady Powiaty wyrazili zdecydowany sprzeciw dla takiego rozwiązania.

W takim tonie wypowiedział się również na antenie TVP starosta Joachim Smyła. - Jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom ze względów ekonomicznych, politycznych kulturowych i historycznych. Nasz pogląd wyraziliśmy uchwałą Rady Powiatu w 2015 r., w której stanowczo sprzeciwiamy się próbom wyłączenia powiatu lublinieckiego ze struktur administracyjnych województwa śląskiego i włączenia nas w ewentualnie tworzone województwo częstochowskie. Oczywiście nie mamy nic przeciwko utworzeniu takiego województwa, ale bez nas – mówił starosta.

Jak przypomina Aneta Konieczny ze Starostwa Powiatowego w Lublińcu, również eksperci – jak prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - sceptycznie podchodzą do takich pomysłów. Podkreślają, iż małe województwo to mniejsze szanse na unijne pieniądze, a region rolniczy, nie przemysłowy, nie będzie w stanie wygenerować dużej ilości miejsc pracy.

- Mieszkańcy Ziemi Lublinieckiej już raz doświadczyli takich siłowych „przesunięć”. Potraktowano nas – Ślązaków - jak pionki na szachownicy. W 1975 r. komuniści siłowo wyrwali powiat lubliniecki ze struktur ówczesnego województwa katowickiego i przyłączyli do nowo powstałego województwa częstochowskiego. To było dla mieszkańców naszej ziemi prawdziwym nieszczęściem. Nasze korzenie zawsze były i będą na Śląsku, czego najlepszym przykładem było zdecydowane NIE dla odłączenia Ziemi Lublinieckiej ze Śląska wyrażone w plebiscycie w czerwcu w 1981 r. Zmiany te – jak już powiedziałem – były odgórnie narzucone, nikt się nas nie pytał czy chcemy. W takim ustroju, w jakim wówczas żyliśmy nie pytano mieszkańców, co byłoby dla nich lepsze, nie pytano się o ich tożsamość, nie szanowano woli lokalnej społeczności. Dzisiaj żyjemy w państwie demokratycznym, nikt nie może decydować o Nas bez Nas – mówił Tadeusz Konina, wicestarosta lubliniecki.

Przeciwko wcielenia powiatu lublinieckiego jest również poseł PiS Andrzej Gawron, który swoje stanowisko wyraził m.in. w oświadczeniu poselskim przedstawionym 14 stycznia 2016 roku – Działając w imieniu własnym, terenowych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz w imieniu mieszkańców powiatu lublinieckiego, opowiadam się zdecydowanie i jednoznacznie za dalszą przynależnością powiatu lublinieckiego do struktur województwa śląskiego – deklarował z mównicy sejmowej.

Częstochowa stolicą województwa

Przypomnijmy, że województwo częstochowskie istniało już w latach 1975-1998. Stolicą województwa była wtedy Częstochowa. Zostało zlikwidowane wraz z nową reformą administracyjną kraju w 1999 roku. Prace nad ustawą, która pozwoli na powstanie nowych województw mają ruszyć w Sejmie w pierwszej połowie przyszłego roku. Włoszczowa natomiast przed reformą z 1999 roku leżała w województwie kieleckim.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz włączenie powiatu lublinieckiego do ewentualnie powołanego województwa częstochowskiego?

Zagłosuj!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto