Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: projekt MOPS najlepszy w kraju. Będzie kasa z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [ZDJĘCIA]

PW/MOPS
Projekt MOPS "Wspólne NIE dla przemocy" został oceniony jako  najlepszy w całej Polsce ex aequo z propozycją PCPR w Prudniku.
Projekt MOPS "Wspólne NIE dla przemocy" został oceniony jako najlepszy w całej Polsce ex aequo z propozycją PCPR w Prudniku. ARC NM
Dofinansowanie otrzymało 76 projektów, a lubliniecki pod nazwą „Wspólne NIE dla przemocy” został przez Zespół Monitorujący ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oceniony jako najlepszy w całej Polsce ex aequo z projektem PCPR w Prudniku. Stowarzyszenie „Złote lata” działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu kończy z kolei realizację projektu „Zdrowa rodzina”,dofinansowanego przez miasto.

MOPS w Lublińcu po raz kolejny przystąpił w tym roku do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Skutecznie. Dofinansowanie otrzymało 76 projektów, a lubliniecki pod nazwą „Wspólne NIE dla przemocy” został przez Zespół Monitorujący ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oceniony jako najlepszy w całej Polsce ex aequo z projektem PCPR w Prudniku.

- Nasz projekt skierowany jest do mieszkanek Lublińca dotkniętych przemocą domową. Realizowany będzie od maja do grudnia 2018 roku. Uczestniczki projektu wezmą udział w warsztatach z psychologiem i prawnikiem, w indywidualnych konsultacjach, nabędą umiejętność stosowania podstawowych technik samoobrony – informuje MOPS.

Kobiety mogą również liczyć wsparcie w ramach tworzonej grupy wsparcia, która według założeń projektowych działać będzie w następnych latach. Ponadto przygotowano atrakcyjne zajęcia dla mam - uczestniczek projektu - i ich dzieci, w ramach poznawania różnorodnych form spędzania wspólnie czasu wolnego.

Stowarzyszenie „Złote lata” działające przy MOPS, kończy natomiast realizację projektu „Zdrowa rodzina” z zakresu ochrony i promocji zdrowia. Głównym celem projektu, na realizację którego stowarzyszenie pozyskało środki od burmistrza w ramach konkursu ofert, jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia rodzin. Chodzi również o kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia, w tym zapobiegania nadwadze i otyłości - zwłaszcza u dzieci mieszkających na terenie Lublińca.

- Projekt „Zdrowa rodzina” charakteryzuje się indywidualnym podejściem do tematu profilaktyki prozdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania się. Każda rodzina biorącą w nim udział, oprócz zajęć w grupie, jest indywidualnie konsultowana przez dietetyka klinicznego i sportowego Sandrę Malitowską, właścicielkę Centrum Dietetyki i Edukacji Żywieniowej – informuje MOPS. - Wykonane w ramach projektu badania diagnostyczne z krwi dzieci, a także analiza składu i masy ciała rodziców i dzieci oraz prowadzone dzienniczki żywieniowe rodzin są szczegółowo analizowane przez dietetyka klinicznego, który na ich podstawie opracowuje dla każdej rodziny w formie broszury tzw. indywidualne plany żywieniowe – dodaje.

Warsztaty edukacyjne z dietetykiem dostarczają rodzicom wiedzę z zakresu zasad zdrowego odżywiania się, uświadamiają im jakich produktów należy unikać, a jakie wprowadzić do codziennej diety oraz dlaczego. Omawiane są również skutki zdrowotne nieprawidłowego odżywiania, a także korzyści płynące z właściwej, indywidualnie dobranej diety, zwłaszcza dla osiągnięcia przez dzieci pozytywnych wyników w nauce. Ponadto rodzice uczą się rozpoznawać skład podstawowych produktów spożywczych poprzez praktyczne zajęcia warsztatowe (umiejętność czytania etykiet produktów dot. ich składu).

- Pod okiem Sandry Malitowskiej przeprowadzone zostały praktyczne zajęcia kulinarne, na których rodzice z dziećmi zdobywali wiedzę i umiejętności jak przyrządzać zdrowe posiłki z wykorzystaniem zdrowych i tanich produktów spożywczych. Zaplanowane jest również spotkanie z lekarzem pediatrą, który omówi skutki zdrowotne nieprawidłowego żywienia – zapowiada MOPS.

Miłym i „zdrowym” akcentem na zakończenie projektu (planowane na koniec maja 2018) będzie poczęstunek przygotowany przez panią Sandrę w formie zdrowych, lubianych przez dzieci drobnych przekąsek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto