Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: na ul. Grunwaldzkiej rowerzysta wpadł pod samochód. Policja: nie upewnił się, że może bezpiecznie skręcić ZDJĘCIA

PW, KPP
Do zdarzenia doszło wczoraj we wtorek 6 listopada przed południem. Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów. - Nawet na jezdni o niewielkim natężeniu ruchu, chwila nieuwagi może doprowadzić do zdarzenia drogowego - podkreślają.

Rowerzysta wpadł pod samochód na ulicy Grunwaldzkiej w Lublińcu. Policja zakwalifikowała zdarzenie jako kolizję.

- Kierujący rowerem nie upewnił się, że może bezpiecznie wykonać manewr skrętu i w trakcie jego wykonywania, wpadł pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście nikt nie ucierpiał i skończyło się na uszkodzeniach pojazdów. Uczestnicy zderzenia zostali przez policjantów pouczeni i zobowiązani do zachowania ostrożności - informuje Iwona Ochman, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Dla przypomnienia komenda prezentuje kilka porad związanych z bezpieczeństwem dla właścicieli jednośladów

Prawidłowe wyposażenie roweru:
jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu,
światło odblaskowe barwy białej z przodu
jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Rowerzysta, jak mało, który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania, np. opaski odblaskowe. Rowerzysta powinien również zaopatrzyć się w rękawiczki, które nie tylko zapobiegają otarciom, ale również zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy; komplet ochraniaczy i okulary przeciwsłoneczne - przypomina Iwona Ochman.

Jeżeli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. W przypadku ich braku, wolno mu jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h.

- Kierujący rowerem zawsze jednak musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni) - instruuje oficer prasowy lublinieckiej policji.

Osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Z kolei dzieci w wieku poniżej 10-lat jeżdżą na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych. Policja sugeruje też, żeby
pomyśleć o zabezpieczeniu roweru i zachować dokumenty z numerem ramy, co w razie kradzieży zwiększy szansę na odzyskanie jednośladu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto