Lubliniec: Istnieje spora szansa na dalsze funkcjonowanie targowiska w Lublińcu. Kto je będzie prowadził?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. Powraca temat funkcjonowania targowiska przemysłowego przy ulicy Targowej w naszym mieście. Oblaci szukali porozumienia z miastem w sprawie kontynuowania działalności targowiska, jednak decyzja władz jest już raczej przesądzona. Burmistrz i oblaci wydali właśnie oświadczenie w tej sprawie.

Miasto miało zakończyć dzierżawę targowiska i jego prowadzenie jeszcze pod koniec 2020 roku, jednak w wyniku rozmów z przedstawicielami zakonu przedłużono ten termin do czerwca 2021 roku. Oblaci wciąż mieli nadzieję, że władze Lublińca zmienią jednak zdanie. Kilka dni temu zapytaliśmy o to Polską Prowincję Misjonarzy Oblatów.

- 26 marca br. Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN zwróciło się do Burmistrza Lublińca z prośbą o zorganizowanie spotkanie w kwestii dzierżawy terenu prawnie należącego do Zgromadzenia. Wolą Zgromadzenia jest kontynuowanie współpracy z Gminą Lubliniec na dotychczasowych warunkach (bez podwyższania opłat). Mamy świadomość, że administrator targowiska ponosił straty z powodu malejących opłat handlowych. Dodatkowo w 2021 roku z powodu pandemii całkowicie zawieszono pobór opłaty targowej, ale gminy z tego tytułu otrzymują rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - stwierdził w korespondencji z naszą redakcją o. Paweł Gomulak OMI, Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Co z przyszłością targowiska?

Pierwotnie w sprawie przyszłości targowiska, na ostatnim spotkaniu w magistracie uzgodniono, że jeszcze przed czerwcem tego roku dojdzie do rozmów, podczas których przedstawiciele Zgromadzenia i Gminy Lubliniec wypowiedzą się ostatecznie odnośnie możliwości dalszego wykorzystywania przedmiotu dzierżawy przez Gminę Lubliniec.

Jednak w piątek 9 kwietnia władze Lublińca i prowincjał oblatów wydali wspólne oświadczenie, z którego można się dowiedzieć, że miasto nie będzie prowadziło targowiska, ale chce, żeby znalazł się nowy podmiot gospodarczy, które będzie kontynuował jego działalność.

W ramach dobrej współpracy obydwu stron zostaną podjęte niezbędne czynności, aby proces zmiany administratora targowiska przebiegał w sposób płynny i dobrze zorganizowany

O dalsze istnienie targowiska walczą sprzedający na nim handlarze, którzy czekają na pozytywny dla nich rozwój wypadków.

Pełna treść oświadczenia:

Miasto Lubliniec prowadzi targowisko miejskie przy ulicy targowej w Lublińcu na podstawie umowy dzierżawy zawartej ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, będącym właścicielem terenu. Umowa dzierżawy została zawarta na czas określony do dnia 30 grudnia 2020 roku, a następnie przedłużona do 30 czerwca 2021 roku. Miasto Lubliniec nie zamierza kontynuować dzierżawy po 30 czerwca tego roku, dlatego teren przy ulicy Targowej w Lublińcu po 1 lipca 2021 roku powróci do jego właściciela.
Mając na uwadze potrzeby społeczne miasto Lubliniec oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wyrażają zgodnie wolę dalszego kontynuowania działalności targowiska. W ramach dobrej współpracy obydwu stron zostaną podjęte niezbędne czynności, aby proces zmiany administratora targowiska przebiegał w sposób płynny i dobrze zorganizowany.
Działalność targowiska powinna być kontynuowana z uwzględnieniem ustalonych przez właściciela zasad. A także interesów właściciela oraz potrzeb handlujących i samych klientów targowiska. Najbliższe tygodnie będą czasem analizy prawnej i poszukiwania nowego podmiotu gospodarczego gotowego podjąć się prowadzenia targowiska.
Burmistrz Miasta Lublińca
Prowincjał Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów MN

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie