Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublińczanka nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej 2022!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lublińczanka nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej 2022!
Lublińczanka nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej 2022! arc rodzinne
Klaudia Bolesławska z Lublińca została nominowana do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Wśród grona 10 nominowanych znaleźli się m.in. dziennikarka Maria Szabłowska, aktor Grzegorz Damięcki, czy też kompozytor Leszek Możdżer.

Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolska akcja wyboru osób posługujących się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją. To także plebiscyt, w którym szeroko pojęta publiczność – czytelnicy, słuchacze i internauci – wskazują swoich faworytów w powszechnym głosowaniu Vox Populi. Laureatami tytułu Mistrz Mowy Polskiej są postaci nie tylko znane z gazet, telewizji czy radia – niejednokrotnie wśród nich można znaleźć osoby reprezentujące małe środowiska lokalne. Właśnie jedną z takich osób jest pochodząca z Lublińca aplikantka adwokacka Klaudia Bolesławska, która jak na razie zdobyła nominację do tego zaszczytnego tytułu, ale głosowanie trwa i jest szansa, że lublińczanka może otrzymać tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Nazwiska tegorocznych nominowanych ogłoszono w poniedziałek, 6 czerwca, na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych zostało dziesięć osób: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału YouTube „Polimaty” i programu telewizyjnego „Podróże z historią”), Karolina Lewicka (dziennikarka radiowa), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna) i Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta). Podczas otwarcia konkursu na Zamku Królewski każdy z nich wygłosił krótką przemowę, która ma zostać oceniona przez jury. Wielu z nich poświęciło swoje wystąpienia znaczeniu dbania o czystość języka polskiego oraz bliskim, którzy zaszczepili w nich szacunek do mowy.

Kim jest Klaudia Bolesławska?

Klaudia Bolesławska jest pochodzącą z Lublińca aplikantką Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. W tym roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Aplikantów Adwokackich im. Stanisława Mikke. Kryteriami podlegającymi ocenie były poprawność rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego zawartego w kazusie, styl i język przemówienia, jego forma, poprawność fonetyczna, konstrukcja przemówienia, sposób przedstawienia stanu faktycznego, ogólne wrażenie oraz osobowość mówcy. W kapitule konkursowej znalazł się dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Edward Rzepka, który w przeszłości również był laureatem plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej i to właśnie on nominował Klaudię Bolesławską do walki o tytuł osoby najlepiej władającej polszczyzną.

- Córka ukończyła liceum Adama Mickiewicza w Lublińcu. To liceum w 2017 roku zdobyło Laur Kuźni Mistrza Mowy Polskiej. Nominowanych do tegorocznego tytułu Mistrza Mowy Polskiej przedstawiono w Zamku Królewskim w Warszawie. Było tam wielu wybitnych znawców mowy polskiej, profesorów, redaktorów, dziennikarzy i reżyserów. Jesteśmy jako mała społeczność dumni, że ktoś dostrzegł umiejętności naszej Klaudii i czujemy się dzięki temu dowartościowani. Liczymy teraz na głosy, które już można oddawać - mówi Grzegorz Masoń, ojciec nominowanej Klaudii.

Na Klaudię Bolesławską można głosować za pomocą internetu, ale i tradycyjną drogą pocztową. Zdobywcy największej liczby głosów otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
Głosowanie odbywa się na stronie internetowej Programu, gdzie można oddać 1 głos na dobę z jednego adresu IP,a każdy głos to 1 punkt. Można też zagłosować wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem kandydata pod adres: Sekretariat Programu Mistrz Mowy Polskiej, al. Prymasa Tysiąclecia 46, 01-242 Warszawa - każda kartka to 3 punkty. Głosowanie potrwa do 30 września 2021 r.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej znaleźli się m.in.: Jeremi Przybora, Wanda Chotomska, Przemysław Babiarz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz, Jerzy Trela czy Wojciech Młynarski. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. Oprócz nagród przyznawanych przez grono specjalistów wręczane są również nagrody Vox Populi, będące plebiscytem, w którym głosują czytelnicy, internauci i widzowie telewizyjni. Tegoroczna gala wręczenia nagrody odbędzie się 3 października w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto