Lubiteka oficjalne otwarta ZDJĘCIA Nowa siedziba Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu mieści się przy ul. Sportowej

Piotr Wiewióra
Otwarcie Lubiteki w Lublińcu 13.06.2019. Piotr Wiewióra
Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. Budowa zakończyła się w grudniu 2018 roku, od 1 marca 2019 trwała natomiast przeprowadzka ze starej siedziby i doposażanie nowego gmachu mieszczącego się przy ul. Sportowej 3. Dzisiaj w czwartek 13 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie. Było odsłonięcie tablicy, poświęcenie budynku, występy artystyczne dzieci i młodzieży, liczne podziękowania, a na koniec tort.

Uroczystość oddania do użytku nowej siedziby MPBP im. Józefa Lompy w Lublińcu rozpoczęła się o godz. 10.00. Najpierw nastąpiło odsłonięcie specjalnej tablicy informującej m.in. że Lubitekę (taką nazwę nadano nowemu gmachowi) wybudowano w latach 2016 - 2019 dzięki staraniom burmistrza, radnych, dyrekcji i pracowników biblioteki oraz, że wyposażono ją dzięki wsparciu działających w Lublińcu firm. Odsłonięcia dokonali: burmistrz Edward Maniura, starosta lubliniecki Joachim Smyła oraz dyrektor MPBP Joanna Brzezina. Po poświęceniu obiektu, już wewnątrz budynku, miało miejsce oficjalne powitanie licznej grupy zaproszonych gości m.in.: samorządowców - lokalnych oraz z innych gmin i powiatów, dyrekcji placówek oświatowych i instytucji różnego rodzaju czy przedstawicieli firm.

Nie mogli się już pomieścić

Dyrektor MPBP przedstawiła historię lublinieckiej biblioteki, w tym przebieg starań o budowę gmachu przy ul. Sportowej oraz przebieg prac budowlanych i przeprowadzki. Zwróciła uwagę, że w poprzedniej siedzibie coraz trudniej było się pomieścić, dysponując 60 tys. książek. Przy ul. Sportowej miejsca jest natomiast znacznie więcej, także między regałami i budynek jest nieporównywalnie bardziej nowoczesny.

- Jesteśmy teraz w stanie dotrzeć do wszystkich, także osób niepełnosprawnych. Naszym głównym celem jest zwiększanie liczby czytelników, a w najbliższym czasie osiągnięcie liczby 5 tys. czytelników. Chcemy dalej uważnie obserwować rynek wydawniczy, żeby zaspokajać potrzeby naszych czytelników. Wymaga to sporo pracy i czasu, ponieważ w Polsce jest rocznie wydawanych ok. 36 tys. nowych pozycji - powiedziała dyrektor.

W planach jest ponadto m.in. utworzenie kółka literackiego - zgodnie z sugestiami mieszkańców zawartymi w ankietach, reaktywacja dyskusyjnego klubu książki, a także stworzenie takiego klubu dla dzieci. Joanna Brzezina wyraziła także nadzieję, że Lubiteka stanie się stałym miejscem promocji nowych publikacji i spotkań autorskich.

Wyłożyli 11 mln zł

Burmistrz Edward Maniura dziękował za pomoc i udział w realizacji inwestycji. Podkreślił, że decyzja o rozpoczęciu budowy - mimo braku dofinansowania, na które władze miasta bardzo liczyły - była jedną z trudniejszych jakie musiał podjąć w swoim życiu. Mówił i trudnościach w czasie trwania prac oraz w ostatnich miesiącach, kiedy magistrat miał duże problemy ze znalezieniem dostarczyciela wyposażenia. Wtedy z pomocą przyszły działające w Lublińcu firmy.

- Kultura w Lublińcu ma się dobrze. Mogę spokojnie powiedzieć, że marzenia w zakresie kultury zostały w naszym mieście spełnione. Mamy zmodernizowaną siedzibę Miejskiego Domu Kultury, cyfrowe kino, Muzeum Edyty Stein, a teraz Lubitekę - wyliczył burmistrz. - To jest nowy Lubliniec. Obok buduje się drugi bulwar nad Lublinicą. Będzie można poczytać książkę w zagospodarowanej okolicy i mieć w Lublińcu Ciechocinek, bo w pobliżu będzie tężnia solankowa. W sąsiedztwie planujemy centrum dla seniorów, może uda się z nowym basenem, ponieważ pojawiły się pewne możliwości - dodał.

Oddania do użytku nowego obiektu gratulował m.in. starosta lubliniecki Joachim Smyła.

- Pomimo trudności finansowych, udało się budowę zrealizować, dzięki czemu jesteśmy w tym budynku i możemy cieszyć się tym pięknym obiektem - skomentował Joachim Smyła.

Starosta zwrócił uwagę, że powiat lubliniecki nie był w stanie znacząco wspomóc finansowo budowy, ponieważ sam boryka się z problemami w postaci m.in. malejących dochodów z podatków, a przede wszystkim konieczności pokrywania strat finansowych szpitala, które za rok 2019 - według szacunków - mogą sięgnąć kwoty 5,7 mln zł. Na koniec życzył, żeby z powodzeniem spotykały się tu sztuka, wiedza i kultura.

"Niech czuwa nad wolnością mieszkańców"

Przewodniczący Rady Miejskiej w Lublińcu Gabriel Podbioł przypomniał z kolei, że i na Lubitekę był tak modny w ostatnich latach hejt i głosy, że to niepotrzebna inwestycja.

- Mógłbym powiedzieć, że biblioteka jest niepotrzebna, gdyby np. uznano, że palenie książek jest dobre. W Lublińcu jednak na szczęście tego nie ma. Biblioteki nie są przeżytkiem, a w obecnych czasach stają się centrami multimedialnymi - powiedział przewodniczący. - Biblioteka jest atrybutem wolności i afirmacją piękna. Niech i nasza przez pokolenia czuwa nad wolnością mieszkańców miasta - dodał.

Uroczystość otwarcia dopełniła część artystyczna w postaci przedstawienia pt. "Przeprowadzka" w wykonaniu uczniów SP nr 4 w Lublińcu. Po przemówieniach z kolei przyszedł czas podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Lubiteki, wyposażenia jej oraz którzy pomagali w przeprowadzce. Na koniec pokrojono i skosztowano specjalnie przygotowany tort.

Normalną działalność Lubiteka rozpocznie we wtorek 18 czerwca. Będzie czynna w godz. 10.00 - 19.00. Wcześniej - w sobotę 15 czerwca - zostanie udostępniona dla mieszkańców w postaci dni otwartych. Każdy będzie mógł do niej wejść i dokładnie sobie ją obejrzeć.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Gdyby jeszcze można było poczytać najnowsze książki, które ukazały się na rynku, to byłoby super.

G
Gość

Szkoda że zwykłych mieszkańców odsyłali z kwitkiem pani przy drzwiach grzecznie informowała że dzisiaj tylko elity a reszta w sobotę mam nadzieję że wszystko im smakowało a prezenty były obfite

G
Gość
2019-06-13T22:56:18 02:00, Gość 2:

Wolność ? Pozamykali mniejsze oddziały, między innymi za wiaduktem. Nie myślą nic o ludziach starszych ,dla których wyprawa po książkę do biblioteki pieszo ,bo nie mają samochodu ,na drugi koniec miasta to istna męczarnia. Jeszcze się odbije czkawką ta lubiteka. I ta pożal się boże dziewczynka czytająca książkę. Najbrzydszy mural w województwie. To będzie duża czkawka. A dlaczego mówią że nie ma dochodu z podatków?Dopiero co się chwalili że dzięki działkom na których jest eurobox.krynicki itd.mają o wiele większe wpływy i to właśnie z podatków. Nie mówiąc o rozdawaniu publicznych pieniędzy na lewo i prawo. Kto nie dostał w lutym ten spokojnie zaczeka w kolejce i dostanie w kwietniu. Ok będzie czkawka.

Racja,niech zwrócą uwagę na swiatla,dzieci nie można dowieźć do szkoły a tym bardziej do biblioteki,haha

G
Gość 2

Wolność ? Pozamykali mniejsze oddziały, między innymi za wiaduktem. Nie myślą nic o ludziach starszych ,dla których wyprawa po książkę do biblioteki pieszo ,bo nie mają samochodu ,na drugi koniec miasta to istna męczarnia. Jeszcze się odbije czkawką ta lubiteka. I ta pożal się boże dziewczynka czytająca książkę. Najbrzydszy mural w województwie. To będzie duża czkawka. A dlaczego mówią że nie ma dochodu z podatków?Dopiero co się chwalili że dzięki działkom na których jest eurobox.krynicki itd.mają o wiele większe wpływy i to właśnie z podatków. Nie mówiąc o rozdawaniu publicznych pieniędzy na lewo i prawo. Kto nie dostał w lutym ten spokojnie zaczeka w kolejce i dostanie w kwietniu. Ok będzie czkawka.

G
Gość

I po cholerę to wszystko,szpitale zadłużone,basenu nie ma,wstyd i hańba

Dodaj ogłoszenie