18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lisowice: Filmowe Pogwarki z lokalną historią w tle [FOTO]

AKC
Lisowice: Filmowe Pogwarki
Lisowice: Filmowe Pogwarki Fot. ARC Biblioteki
Lisowice: Filmowe Pogwarki to projekt realizowany przez bibliotekę w Lisowicach. W jego programie znalazły się m.in. spotkania z historykami, lokalnymi twórcami i gospodarzami oraz warsztaty twórcze dla najmłodszych.

Lisowice: Filmowe Pogwarki to projekt, w ramach którego najmłodsi mieszkańcy Lisowic mieli okazję poznać historię nie tylko swojej miejscowości, ale i regionu, w którym żyją. Finałem był film, zrealizowany pod okiem Michała Mroza z Centrum Edukacji Narodowej w Warszawie.

Zanim powstał jednak film, odbyły się trzydniowe warsztaty animacji, podczas których grupa młodzieży przeprowadziła wywiady ze starszymi mieszkańcami gminy Pawonków.

W pierwszym dniu młodzież spotkała się z historykiem Kazimierzem Bromerem, który przybliżył historię powstania ”Małej Ojczyzny”. Uczestnicy dowiedzieli się również czym jest gwara, kultura, folklor, legenda oraz co to etnografia.

W drugim dniu młodzież wraz z naszymi starszymi paniami rozśpiewała się i roztańczyła - poznała parę piosenek i tańców, zabaw naszego regionu oraz czym i jak bawiły się dawnej dzieci.

Na trzecim spotkaniu uczestnicy projektu poznali regionalne potrawy i przepisy, które zostały spisane w gwarze śląskiej. Młodzież sama wyrabiała ciasto z pomocą gospodyń, a później po upieczeniu skonsumowała ze smakiem. Powstała również broszura z przepisami po śląsku.

W radosne spotkania z mieszkańcami ruszyła również młodzież z Skrzydłowic i Gwoździan, która też brała udział w warsztatach.

Najbardziej jednak wyczekiwane były dwudniowe warsztaty z animacją. Jako tema przewodni wybrano historię powstania legendy i herbu Lisowic. Efektem zajęć jest film, dzięki któremu historia dotąd przekazywana z pokolenia na pokolenie ożyła. Do filmiku dołączona będzie również piosenka pt.” Szła dzieweczka do laseczka”. Podkładem stanie się historia powstania miejscowości czytana w gwarze śląskiej przez uczestnika warsztatów Jakuba Sleziona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto