Kwietny Bieg 2016 z nowym rekordem Tomasza Kulińskiego z WKB Meta [ZDJĘCIA]

Tomasz Wilk
3 czerwca w Lisowicach, tradycyjnie już o godz. 18, wystartował 24-godzinny Kwietny Bieg, Celem biegu jest upamiętnienie rozbudzenia ducha wolności, jakiego dokonał Ojciec Święty, Jan Paweł II w trakcie swojej Pierwszej Pielgrzymki do Polski. Nazwa wzięła się od kwiatów tworzących dywany na papieskich drogach i szlakach przynoszonych przez witających.

Kwietny Bieg to przede wszystkim sztafeta, która obiega Polskę wzdłuż jej granic lądowych i morskich, jak również towarzyszące równolegle inne biegi w różnych miejscach Polski.

Organizatorzy jednego z pierwszych takich biegów towarzyszących, wokół krakowskich Błoni, zauważyli pewną zależność: długość granic Polski to ok. 3530 km, a obwód Błoni - ok. 3530 m. I tak zapoczątkowali jednostkę Kwietnej Mili, czyli jedną tysięczną długości granic lądowych i morskich Polski - 3530 m.

Pomysłodawcą i organizatorem biegu w Lisowicach jest lokalny działacz Krzysztof Brol, który czuwał całościowo nad biegiem już 8 rok. Pan Krzysztof jest również inicjatorem październikowej Sztafety Papieskiej z Lisowic do Wadowic.

Bieg był otwarty dla wszystkich chętnych biegaczy, zawodników Nordic Walking czy zwyczajnych spacerowiczów. Bieg odbywał się na 1352-metrowej pętli posiadającej atest PZLA. Trasa, jak co roku, była świetnie oznaczona, a po zmroku pięknie oświetlana pochodniami i lampkami przez wspaniałych mieszkańców Lisowic.

Nad zachowaniem ciągłości Biegu czuwała Sztafeta chorążych, która biegała z biało-czerwoną szarfą. Każdy uczestnik, który pokonał 10 Kwietnych Mil (35,3 km) otrzymał Certyfikat Uczestnictwa i pamiątkowy medal. W tym roku został ustanowiony został nowy rekord trasy. Poszczególne miejsca na podium zajęli:

Mężczyźni:
1. Kuliński Tomasz (WKB META, Katowice) 201,448 km/149 okr. (RT)
2. Nowosielski Marek (Biegam dla Marcinka, Sanok) 181,168 km/134 okr.
3. Murawski Przemysław (Warszawa) 167,648 km/124 okr.

Kobiety:
1. Karkoszka Małgorzata (Biegacze w Radomsku, Radomsko) 137, 904 km/102 okr. (RT)
2. Markowska Iwona (Lubliniec) 100,048 km/74 okr.
3. Bodzioch Anna (Sieraków Śląski) 95,992 km/71 okr.

W tym roku udział w Kwietnym Biegu wzięło 339 osób, w tym 132 pań i 207 panów, w tym 126 mieszkańców Lisowic. Łącznie wszyscy uczestnicy pokonali 8784 okrążeń, co dało 11875,9 7km, czyli średnio 35,26 km na uczestnika! Certyfikat i medal jako dowód zaliczenia 10 Kwietnych Mil otrzymało 144 uczestników.

Pierwszy raz w historii Kwietnego Biegu w Lisowicach na trasie przez 24 godzinny biegała inna sztafeta - dokonali tego zawodnicy lokalnego klubu sportowego Mafia Team Lubliniec, którzy mieli swoją szarfę i osobny chip zliczający okrążenia.