Krajowy Plan Odbudowy o krok od przyjęcia. Na co mogą zostać przeznaczone środki w powiecie lublinieckim?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Środki z Krajowego Planu Odbudowy mają trafić m.in. na rozwój mieszkalnictwa socjalnego poprzez roboty budowlane w zdegradowanych budynkach w celu adaptacji ich na mieszkania socjalne. Przyjęciem dokumentu zajmuje się obecnie parlament. Wsparcie dla projektu wyraziła niedawno Lewica.

770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

W ramach unijnego budżetu Polska może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy.

W oparciu o ten fundusz rząd opracował Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

Rada Ministrów ma w piątek 30 kwietnia przyjąć Krajowy Plan Odbudowy, a następnie przesłać go do Komisji Europejskiej. Dokument ten jest podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

- Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego w 2020 r., Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać Gminy oraz Powiat Ziemi Lublinieckiej - przekonuje poseł z powiatu lublinieckiego, Andrzej Gawron.

Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na rozwój mieszkalnictwa socjalnego poprzez roboty budowlane w zdegradowanych budynkach w celu adaptacji ich na mieszkania socjalne, wspomagane i chronione lub utworzenia centrów usług społecznościowych; inwestycje w infrastrukturę – obwodnice, drogi, chodniki, zmianę klasycznych skrzyżowań w ronda, doświetlenia przejść dla pieszych, infrastrukturę wodociągowa i kanalizacyjną, gazyfikację, budowę nowych przedszkoli i żłobków.

Poseł Gawron wyliczył, że dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się do tej pory zrealizować m.in. budowę obwodnicy w Woźnikach z dofinansowaniem na poziomie ponad 32 milionów złotych, budowę Przedszkola nr 2 w Lublińcu z dofinansowaniem ponad 2 milionów złotych, budowę zintegrowanych węzłów przesiadkowych na terenie gmin powiatu lublinieckiego z dofinansowaniem kilkudziesięciu miliona złotych, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej należących do Powiatu Lublinieckiego za kwotę ponad 8,8 miliona złotych. Środki unijne zostały także przeznaczane na aktywizację zawodową, kulturę i działalność badawczo-rozwojową największych lublinieckich przedsiębiorstw.

- O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do Ziemi Lublinieckiej – zdecyduje polski parlament. Do tej pory kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem. Musimy podjąć odpowiedzialną i dojrzałą decyzję. Jesteśmy w specyficznym momencie historii. Pandemia Koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała jeden z największych kryzysów z jakim przyszło się nam mierzyć. Potrzebujemy środków na poradzenie sobie z kryzysem, na rozwój gospodarki, na miejsca pracy i gospodarcze ożywienie. To nasze podstawowe zadanie wobec Ojczyzny i wobec przyszłych pokoleń. Mimo różnych krytycznych wobec proponowanych rozwiązań opinii musimy zachować się dojrzale. Władza to przede wszystkim odpowiedzialność - zaapelował poseł Gawron.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie