Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim. Mieszkańcy nanieśli już ponad 2000 zagrożeń. Ile w ostatnim kwartale?

PW, KPP
Aplikacja KMZB na telefonie
Aplikacja KMZB na telefonie KMP w Gliwicach
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu lublinieckiego poinformowali za pośrednictwem tej aplikacji o ponad 2000 zagrożeń. W ostatnim kwartale wskazali ich 150. Najczęściej dotyczyły one przekraczania dozwolonej prędkości.

Przypomnijmy. KMZB to aplikacja służąca do kontaktu społeczeństwa z policją. Każdy mieszkaniec może za jej pośrednictwem podzielić się spostrzeżeniami na temat zagrożeń, które zaobserwował w pobliżu swojego miejsca zamieszkania czy pracy i oczywiście nie tylko. Policja zapewnia, że każde naniesione na mapę zagrożenie jest na bieżąco weryfikowane przez mundurowych. Nie każde znajduje jednak potwierdzenie.

- W ostatnim czasie na terenie powiatu lublinieckiego liczba naniesionych zagrożeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa przekroczyła 2 tysiące, co potwierdza fakt, że mieszkańcy chętnie korzystają z aplikacji. W kończącym się drugim kwartale 2019 r. na terenie powiatu lublinieckiego użytkownicy nanieśli łącznie 150 zagrożeń, z których lublinieccy policjanci potwierdzili 79 – wylicza mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Już nie pierwszy raz dominującym zagrożeniem okazało się przekraczanie dozwolonej prędkości - 72 zgłoszenia. Było 17 naniesień związanych z nieprawidłowym parkowaniem, 13 z wałęsającymi się bezpańskimi psami czy 11 z dzikimi wysypiskami śmieci. Ponadto trafiło się 9 znaczników dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych i 5 dotyczących nieprawidłowej infrastruktury drogowej.

- W okresie wakacyjnym należy pamiętać, że w katalogu są również zagrożenia, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nas samych jak też innych osób w czasie wypoczynku. Wśród tych zagrożeń są kategorie: „Utonięcia”, „Dzikie kąpieliska”, „Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych”, które pozwalają użytkownikom wskazywać miejsca, w których dochodzić może do łamania przepisów dotyczących zakazu kąpieli - wymienia oficer prasowy lublinieckiej policji, podkreślając, że właśnie w takich miejscach najczęściej dochodzi do nieszczęśliwych wypadków czy utonięć.

Policja zachęca do dalszego korzystania z KMZB. Przypomina jednak, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W celu zgłoszenia konieczności natychmiastowej reakcji, trzeba korzystać z numeru alarmowego 112.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto