Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszęcin: IV Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych dla uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych [ZDJĘCIA]

ZPiT/PW
Już w poniedziałek 14 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie rusza czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych. Organizatorami są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W Festiwalu weźmie udział 63 uczniów z czterech szkół baletowych: z Łodzi, Bytomia, Warszawy i - po raz pierwszy - z Gdańska. Festiwal potrwa do 17 maja, choć uczestnicy pozostaną w Koszęcinie do piątku 18 maja.

Festiwal ma zasięg ogólnopolski i przeznaczony jest dla uczniów klas od III do VIII ogólnokształcących szkół baletowych. Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru - w tym roku będzie to Stanisław Moniuszko. Intencją organizatorów jest także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów, a także umożliwienie nauczycielom prezentacji swoich dokonań w zakresie nauczania tańca i wymiany doświadczeń pedagogicznych.

W konkursowe szranki staną uczniowie czterech ogólnokształcących szkół baletowych: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Konkurs przeprowadzany będzie w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Uczestnicy obowiązkowo zatańczą co najmniej dwa polskie tańce narodowe, a w kategorii stylizacja folkloru tanecznego są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych. W obydwu kategoriach zatańczą duety i zespoły, w stylizacji polskiego folkloru zaprezentują się także soliści. Każda ze szkół baletowych zobowiązana jest także do prezentacji co najmniej jednego układu choreograficznego do muzyki wybranego kompozytora. Co roku decyzję o jego wyborze podejmuje Jury, w poprzednich latach byli to: Wojciech Kilar, Karol Kurpiński i Henryk Wieniawski. W tym roku uczniowie zatańczą do utworów Stanisława Moniuszki.

W skład Jury wchodzą wybitni polscy pedagodzy, tancerze, choreografowie, przedstawiciele zawodowych zespołów pieśni i tańca cieszący się autorytetem zawodowym, zgłoszeni przez Organizatorów Festiwalu. Jury pod przewodnictwem wybitnej choreograf pani Hanny Chojnackiej, będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę poziom wykonania układów tanecznych, precyzję taneczną i umiejętności techniczne, a także artystyczną formę i estetykę ruchu, osobowość artystyczną i dojrzałość interpretacyjną. W przypadku duetów i układów zespołowych ważna będzie także umiejętność współpracy z partnerem i zespołem. Wszyscy otrzymają odpowiednią ilość punktów także za muzykalność i wrażliwość na środki wyrazu.

Festiwal na stałe wpisał się już w ogólnopolski kalendarz wydarzeń konkursowych dla uczniów szkolnictwa artystycznego w Polsce. Odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Centrum Edukacji Artystycznej. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie.

„Wytrwała praca organizatorów, jurorów, dyrekcji szkół, pedagogów, a przede wszystkim uczniów biorących udział w Festiwalu przynosi wymierne owoce. Festiwal pięknie się rozwija, a Pałac w Koszęcinie kojarzony jest w Polsce już nie tylko jako siedziba artystycznego Zespołu „Śląsk”, ale także miejsce słynące z nowoczesnego podejścia do kultury narodowej, gdzie w różnorodny sposób troszczy się o kulturowe dziedzictwo. Cieszy nas również ogromnie, iż dzięki Festiwalowi coraz więcej młodych tancerzy - uczniów ogólnokształcących szkół baletowych – staje się profesjonalnymi artystami Zespołu „Śląsk”, widząc szansę rozwoju swojego talentu w naszej instytucji” – napisał w słowie wstępnym do uczestników Festiwalu Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Na zakończenie Festiwalu - 17 maja o godz. 16:00 - laureaci wyłonieni w poszczególnych kategoriach konkursowych zaprezentują się w koncercie galowym (Sala Widowiskowa w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej - siedziba Zespołu „Śląsk”, wstęp wolny).

Kierownictwo artystyczne IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych objęła Aleksandra Stanisławska, wicedyrektor ds. artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Koordynacja Festiwalu - Michał Mazur, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto