Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korekcja zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego

abcZdrowie.pl
by hectorlandaeta (flickr)
Z wadami zgryzu można, a nawet trzeba, walczyć w każdym wieku. Pomocny w tym celu okaże się odpowiedni aparat na zęby. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych wyróżniamy i jak przebiega korekcja wad zgryzu?

W zapomnienie odeszły już czasy, gdy nieestetyczny i rzucający się w oczy aparat ortodontyczny był powodem do wstydu i kompleksów. Obecnie mamy dostęp do ogromnej różnorodności aparatów na zęby, także tych ozdobnych lub wręcz przeciwnie – prawie niewidocznych. Stały się one sposobem nie tylko na równe zęby, ale i na modny wygląd. O tajnikach korekcji zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego opowiada Danuta Mackiewicz, stomatolog, protetyk i ortodonta.

1. Czy aparat na zęby można założyć w każdym wieku? 

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w każdym wieku, czasami jest nawet niezbędne. Przykładem może być konieczność prawidłowego ustawienia zębów przed zabiegami protetycznymi. Krzywe zęby często są też powodem choroby przyzębia, popularnie zwanej parodontozą. Duża grupa ludzi doświadcza dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a do dolegliwości tej przyczyniają się między innymi wady zgryzu. Oczywiście są również i ograniczenia, ale te dotyczyć mogą także i ludzi młodych.

2. Jak długo trwa prostowanie zębów aparatem ortodontycznym? 

Amerykańscy ortodonci robili badania i stwierdzili, że średni czas leczenia ortodontycznego wynosi od 27 do 29 miesięcy. Ale długość zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wady zgryzu i od współpracy pacjenta.

3. Jakie rodzaje aparatów stosuje się do prostowania zębów? 

Aparaty ortodontyczne mogą być czynnościowe, popularnie zwane wyjmowanymi. Te aparaty stosujemy często u dzieci. Drugą grupę stanowią aparaty stałe, czyli te przyklejane na zęby. Główną grupę stanowią aparaty labialne, czyli klejone na powierzchni wargowej zębów. Tu mamy do wyboru zamki estetyczne (mało widoczne) i metalowe. Drut wprowadzany do szczeliny zamków jest przywiązywany ligaturą (gumeczką). Występują też zamki samoligaturujące, gdzie łuk nie jest przywiązywany, tylko zamykamy klapką. W tej grupie dużą popularnością cieszy się aparat Damona. Kolejną alternatywną metodą leczenia są aparaty lingwalne, czyli te klejone do językowej powierzchni zębów. Tu dużą popularnością cieszy się aparat Incognito. Istnieje jeszcze jedna metoda leczenia – z zastosowaniem przezroczystych nakładek, np. Clear Aligner. Pacjent dostaje komplet nakładek, które co tydzień wymienia na nowe.

4. Jakie są etapy korekcji wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego?

Aby rozpocząć leczenie, trzeba udać się na konsultację do ortodonty. Lekarz pobierze wyciski na modele, da skierowanie na zdjęcia RTG, ustali plan leczenia i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj aparatu. Pacjent musi chodzić na wizyty kontrolne i stosować się do zaleceń. Na każdej wizycie obserwujemy przebieg leczenia – czy idzie we właściwym kierunku. Kiedy już mamy proste zęby, zdejmujemy aparat. Mamy przyklejoną retencję i dodatkowo dostajemy płytkę retencyjną (taki wyjmowany aparacik). Pacjent musi pamiętać, że retencja jest dożywotnia, więc czeka go noszenie jej przez wiele lat.

Wyróżniamy 4 rodzaje wad zgryzu – zgryz otwarty, w którym zęby się nie stykają, tyłozgryz, objawiający się cofnięciem żuchwy, przodozgryz, a także zgryz krzyżowy, polegający na niewłaściwym zachodzeniu uzębienia. Podczas gdy niektóre nieprawidłowości można dziedziczyć – np. te wynikające z nietypowego kształtu szczęki, większość wad zgryzu jest nabywana wskutek niewłaściwych nawyków. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia problemu należy ssanie kciuka, zbyt długie podawanie dziecku smoczka (powyżej 3 roku życia), wypychanie języka, źle dobrane korony i inne wypełnienia stomatologiczne, a także nieodpowiednio ukształtowane zęby. W większości przypadków z wadami zgryzu poradzić sobie można za pomocą aparatu ortodontycznego.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto