Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolonie robotnicze w Zabrzu pod lupą naukowców

Arkadiusz Nauka
W piątek, 1 grudnia o godz.18.00 w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 408 w Zabrzu odbędzie się premiera nowej publikacji naukowej Muzeum Górnictwa Węglowego pn. „Kolonie robotnicze Zabrza i ich mieszkańcy. Żyło się biednie, ale szczęśliwie".

Książka „Kolonie robotnicze Zabrza i ich mieszkańcy. Żyło się biednie, ale szczęśliwie” to publikacja, która powstała w efekcie realizacji projektu naukowo-badawczego „Patronackie osiedla robotnicze w Zabrzu: Borsigwerk, Zandka i kolonia Ballestrema w Rokitnicy 1863–2016”.
- Celem projektu było badanie funkcjonowania pamięci wśród mieszkańców kolonii patronackich, budowanych przez właścicieli zakładów przemysłowych i tworzących swoiste mikroświaty - wyjaśnia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W trakcie projektu grupa naukowców (historyków, etnologów, antropolog i architekt) sprawdzała, na ile pamięć obyczajów, języka, tradycji została przez mieszkańców kolonii zachowana, a na ile uległa modyfikacji na przestrzeni dziejów. Na ile pamięć o kulturze poddawała się takiemu przymusowi historii, jak np. migracjom, wojnie. Na ile te wspólnoty, jakie tworzyli mieszkańcy kolonii, okazały się jednorodne i trwałe. Czy w końcu, na ile architektura, bo poruszamy zagadnienie pamięci miejsca, wpłynęła na to, czy ci ludzie zachowali tą pamięć czy nie, a także, czy pamięci ludzi przybyłych po 1945 roku (między innymi w latach 70. i 80. XX wieku) wchodzą ze sobą w relacje i jak to zmieniło przestrzeń osiedla.
- Największą wartością książki jest to, że powstała we współpracy z mieszkańcami kolonii. Autorom udało się dotrzeć do tych, którzy zechcieli opowiedzieć o swoim życiu, podzielić się pamięcią - zapewniają przedstawicele muzeum.
W ramach projektu, którego pokłosiem jest ta publikacja, przeprowadzono rozmowy między innymi z potomkami pierwszych mieszkańców. Do grona rozmówców należy także zaliczyć tych, którzy zamieszkali w koloniach po 1945 roku.
Książka opowiada o architekturze, życiu codziennym i świątecznym, które toczyło się w obrębie kolonii. Na jej stronach opisano między innymi tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia, celebrowania Komunii i Konfirmacji. Omówiono także pamięć językową mieszkańców. Premiera książki odbędzie się w piątek, 1 grudnia o godz. 18.00 w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto