Koleje Śląskie przekazują połączenie Lubliniec-Kluczbork Polregio. Ceny biletów wzrosną

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Śląski przewoźnik rezygnuje z obsługi połączenia Kluczbork-Lubliniec. To decyzja ekonomiczno-organizacyjna. Czy liczba połączeń tej relacji zmieni się?

O rezygnacji z trasy Lubliniec-Kluczbork przez Koleje Śląskie poinformował niedawno portal rynek-kolejowy.pl. Koleje Śląskie opuszczą wspomnianą relację w grudniu 2021 roku. Obsługa odcinka linii 143 na odcinku Kluczbork – Lubliniec, którą niedawno przejęły Koleje Śląskie, znów przypadnie Polregio. - Jest to decyzja ekonomiczno-organizacyjna. Łatwiej jest realizować to połączenie spółce Polregio, które na Opolszczyźnie posiada swoją zaplecze i realizuje połączenia do Kluczborka zarówno z Opola jak i z Wrocławia - poinformował portal kolejowy.

Zmiany zaniepokoiły podróżnych z powiatu lublinieckiego, którzy obawiają się, że powrót Polregio na linię nr 143 może oznaczać podwyżki cen biletów – Obecnie, na trasie Kluczbork – Wołczyn (12 km), odpowiadającej długością połączeniu Lubliniec – Ciasna, klienci Polregio muszą zapłacić 5,80 zł za bilet normalny. Tymczasem za znacznie dalszy przejazd z Lublińca do Olesna (30 km) Koleje Śląskie pobierają opłatę w wysokości 4,50 złotych. Na tych samych trasach bilety miesięczne to koszt odpowiednio 158 i 130 złotych. - Nie obwiniamy Kolei Śląskich, ponieważ każdy przewoźnik musi liczyć się z rachunkiem ekonomicznym. Sprawą połączeń kolejowych w północnej części regionu powinien zająć się jednak Zarząd Województwa Śląskiego oraz władze gmin, przez które przebiega trasa, a więc samorządowcy z Lublińca, Ciasnej i Kochanowic – podkreślają mieszkańcy, którzy skontaktowali się z portalem lubliniecki.pl.

Jak zmienią się ceny biletów?

Więcej informacji na temat powodów rezygnacji KŚ z trasy wyniknęło z rozmowy posła Andrzeja Gawrona z wicemarszałkiem województwa śląskiego, Dariuszem Starzyckim.

- Z uwagi na rosnącą pracę eksploatacyjną wykonywaną przez Koleje Śląskie (między innymi na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) oraz ograniczone zasoby taborowe i zbliżające się wyłączenia jednostek taborowych z powodu obowiązkowych przeglądów czwartego poziomu utrzymania (P4) zdecydowano, iż od rozkładu jazdy 2021/2022 połączenia Lubliniec – Kluczbork zostaną ponownie powierzone Spółce POLREGIO. Rozkład jazdy na odcinku Lubliniec – Kluczbork pozostanie niezmieniony (6 par pociągów w dobie). Pociągi te w Lublińcu będą skomunikowane z pociągami Kolei Śląskich w kierunku Katowic. Dodatkowym atutem zmiany operatora będą bezpośrednie połączenia Lublińca z Wrocławiem - poinformował poseł Andrzej Gawron.

Niestety obawy mieszkańców się sprawdzą i ceny biletów wzrosną. Jak tłumaczył po rozmowie z wicemarszałkiem poseł, zastosowanie przez Spółkę Koleje Śląskie w rozkładach jazdy 2019/2020 oraz 2020/2021 tańszych ofert specjalnych (liniowych) miało na celu zmianę nawyków komunikacyjnych, czyli zachęcenie do podróżowania pociągiem.

Obecnie na odcinku Lubliniec – Kluczbork obowiązują następujące oferty liniowe:

  • Relacja L90 Olesno Śląskie – Kluczbork, termin ważności 30 minut – cena biletu jednorazowego 4,00 zł, cena biletu miesięcznego: 110,00 zł,
  • Relacja L91 Olesno Śląskie – Lubliniec, termin ważności 30 minut – cena biletu jednorazowego 4,80 zł, cena biletu miesięcznego: 130,00 zł,
  • Relacja L92 Kluczbork – Lubliniec, termin ważności 50 minut – cena biletu jednorazowego 7,00 zł, cena biletu miesięcznego: 159,00 zł.

Cena biletów Kolei Śląskich wg taryfy kilometrowej wynosi:

  • Olesno Śląskie – Kluczbork – cena biletu jednorazowego 7,00 zł, cena biletu miesięcznego, 157,00 zł,
  • Olesno Śląskie – Lubliniec – cena biletu jednorazowego 9,50 zł, cena biletu miesięcznego 202,00 zł,
  • Kluczbork – Lubliniec - cena biletu jednorazowego 14,90, cena biletu miesięcznego 306,00 zł.

Wg taryfy kilometrowej POLREGIO cena biletów wynosiłaby:

  • Olesno Śląskie – Kluczbork – cena biletu jednorazowego 7,20 zł, cena biletu miesięcznego, 152,00 zł,
  • Olesno Śląskie – Lubliniec – cena biletu jednorazowego 10,60 zł, cena biletu miesięcznego 190,00 zł,
  • Kluczbork – Lubliniec - cena biletu jednorazowego 14,50 zł, cena biletu miesięcznego 246 zł.

- Ceny biletów wg taryfy kilometrowej obu przewoźników kształtują się na zbliżonym poziomie z przewagą na korzyść POLREGIO przy cenie biletu miesięcznego na odcinku Kluczbork – Lubliniec. Obecnie na odcinku Katowice – Kluczbork kursuje 12 pociągów w dobie (6 par) w tym 4 pociągi w wydłużonej relacji do/z Oświęcimia. Na odcinku tym obowiązuje oferta liniowa L-96 (termin ważności 160 min.) w cenie 15,50 zł, cena biletu miesięcznego: 265,00 zł. Cena obowiązująca do 9 maja 2021 r. wynosiła 16,00 zł. (cena biletu miesięcznego: 350,00 zł) - czytamy w relacji posła Gawrona.

Złoty pociąg w Lublińcu

Przypomnijmy, że pociągi Kolei Śląskich zaczęły docierać do Kluczborka wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2019/2020. Z tej okazji przez Lubiniec do Kluczborka przejechał złoty okolicznościowy pociąg, który zainaugurował przejęcie połączenia przez Koleje Śląskie. Na tej trasie oferowano okazyjne ceny biletów, zaczynające się od 3 zł za bilet normalny w najtańszej relacji Olesno – Kluczbork. Obecnie ze stacji Kluczbork odjeżdża w dni robocze 6 pociągów KŚ do Katowic, z czego 3 mają trasę wydłużoną do Oświęcimia.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie