Jasna Góra - te miejsca klasztoru odwiedzają najchętniej turyści. Zobacz te ZDJĘCIA

PC
Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów
Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów Piotr Ciastek
Udostępnij:
Częstochowa. Jasna Góra to perła architektoniczna i stolica duchowa Polski. Niestety nie każdy w dowolnym momencie ma czas, żeby ją odwiedzić. Dlatego zrobiliśmy zdjęciowy spacer po klasztorze w przededniu Wielkanocy, żeby każdy mógł zobaczyć, jak wygląda klasztor wiosną 2022 roku.

Jasna Góra to miejsce pełne kontrastów - gromadzą się tu ludzie różnych narodowości, jedni przygodzą tu w dresach, a inni w garniturach, na ścianach obok różańców i kul, które pozostawić mieli cudownie ozdrowieni znajdują się piękne barokowe freski, a wszystko dookoła ocieka złotem. Wielka bazylika przytłacza swoim bogactwem, a tuż obok w o wiele mniejszej kaplicy znajduje się najważniejszy obiekt kultu w Polsce - obraz Czarnej Madonny.

Klasztor to nie tylko ojcowie paulini, ale i osoby, które pilnują porządku, kucharze, którzy w wielkiej kuchni pichcą potrawy na klasztorne stoły, to dostawcy z okolicznych firm, ogrodnicy, zakonnice - cały łańcuszek ludzi, który przewija się tutaj codziennie przez 365 dni w roku. Oprócz nich oczywiście przebywa tu mnóstwo wiernych, którzy szukają duchowej otuchy i tak wszystko od setek lat...

Trochę historii

Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier, w 1382 roku, do Częstochowy paulinów, którzy „przynieśli” ze sobą nazwę macierzystego klasztoru - św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. Wkrótce potem do klasztornego kościoła, zbudowanego na wapiennym wzgórzu, przekazał książę odnalezioną na Rusi ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy obraz namalował sam św. Łukasz, badacze zaś twierdzą, że pochodzi on z drugiej połowy pierwszego tysiąclecia i jest dziełem malarza bizantyńskiego. Już w XV wieku Jasna Góra stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym, jednak prawdziwy rozkwit pobożności maryjnej nastąpił w wieku XVII. W Częstochowie modlili się papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu oraz przedstawiciele wszystkich warstw społecznych.

Podczas naszego spaceru zwiedziliśmy jasnogórskie wały, kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej i bazylikę. Zajrzeliśmy też do sali, w której prezentowana jest Golgota autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Zapraszamy do oglądania naszej galerii zdjęć.

Serce ruchu pielgrzymkowego

Jasną Górę odwiedza rocznie (nie licząc czasu pandemii) nawet 4,4 miliona pielgrzymów. Zachowane do dziś budowle zespołu klasztornego zaczęły powstawać już w XV wieku. Gotyckie jest m.in. prezbiterium jasnogórskiej bazyliki. W XVII stuleciu klasztor ufortyfikowano według najnowocześniejszych ówczesnych wzorców i przebudowano całość w stylu barokowym. Z tego okresu pochodzi większa część bazyliki i kaplicy Cudownego Obrazu, kaplica św. Antoniego, wieża, refektarz czy sala zwana Rycerską. XVIII-wieczny wystrój posiada m.in. biblioteka, w której zgromadzono około 15 tysięcy inkunabułów, rękopisów i starodruków. Ważnym obiektem powstałym w XX wieku jest Kaplica Pamięci Narodu, pełniąca funkcję mauzoleum. Cenne wota błagalne i dziękczynne gromadzone są w Skarbcu Jasnogórskim, który mieści się nad zakrystią. Warte odwiedzenia jest także otwarte w 1982 roku Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Postacie o. Augustyna Kordeckiego, Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II uhonorowano na Jasnej Górze okazałymi pomnikami.

Obecnie klasztor przygotowuje się do świąt Wielkiej Nocy i normalnie obsługuje ruch pielgrzymkowy. Niestety wciąż nieczynna dla odwiedzających jest jasnogórska wieża. Została zamknięta z powodu pandemii i do tej pory nie ma możliwości wejścia na górę, by podziwiać rozciągające się stamtąd wspaniałe widoki na Częstochowę.

Jasnogórskie kontrasty. Spacer fotograficzny po klasztorze paulinów

Jasna Góra - te miejsca klasztoru odwiedzają najchętniej tur...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Jasna Góra - te miejsca klasztoru odwiedzają najchętniej turyści. Zobacz te ZDJĘCIA - Częstochowa Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie