Jak poszły matury w powiecie lublinieckim? Trwa też rekrutacja do szkół średnich

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Z wyników matur w powiecie lublinieckim można być zadowolonym. Jak pokazują rezultaty, uczniowie i nauczyciele nie zawiedli, mimo trwającej epidemii. Jednocześnie szkoły oficjalnie ogłosiły listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do uruchamianych oddziałów.

Uczniowie największych szkół w powiecie lublinieckim: Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, w których do egzaminu przystąpiło 256 osób, zdali go na poziomie 88,70%, co przewyższa zdecydowanie średnią krajową (74,0%) i średnią z województwa śląskiego (73,7%).

Uczniowie, którym nie powiodło się mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego we wrześniu - jeżeli uczeń nie zdał jednego przedmiotu obowiązkowego - lub za rok, jeżeli nie powiodło mu się z większej ilości przedmiotów. Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w lipcu) oraz w terminie poprawkowym (we wrześniu), będą udostępnione 30 września 2020 r.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym, tj. w czerwcu przystąpiło 299 uczniów (liceów ogólnokształcących i techników dla młodzieży). Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2020 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. Żeby zdać maturę musieli otrzymać co najmniej 30 procent z egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego (najczęściej jest to język angielski).

Egzaminów na poziomie rozszerzonym oraz dodatkowych przedmiotów nie można było nie zdać, uczniowie otrzymywali tyle procent, na ile napisali egzamin. Tegoroczni maturzyści zdawali egzaminy w zupełnie innych warunkach niż ich poprzednicy. Ze względu na pandemię koronawirusa egzamin został przeniesiony z maja na czerwiec, a sale egzaminacyjne musiały zostać specjalnie dostosowane do panujących warunków, tak aby każdy mógł bezpiecznie podejść do egzaminów.

Jak sytuacja wyglądała w województwie śląskim?

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2020 roku (w czerwcu) przystąpiło 28 972 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) w województwie śląskim. Maturzyści z województwa śląskiego poradzili sobie z egzaminami dość dobrze, maturę zdało bowiem 73,7 % osób przystępujących do egzaminu. Lepiej wypadli od nich tylko maturzyści z województw: małopolskiego (78 %), lubelskiego (75 %), mazowieckiego (77 %) i podlaskiego (76 %).

Szkoły w Lublińcu wywiesiły listy kandydatów

W środę, 12 sierpnia, szkoły oficjalnie ogłosiły listy uczniów, którzy zakwalifikowali się do uruchamianych oddziałów (klas). Cały proces rekrutacji odbywał się drogą elektroniczną. Już od 15 czerwca absolwenci szkół podstawowych mogli składać wnioski do wybranych przez siebie szkół, natomiast 10 sierpnia powiat lubliniecki będący organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych decydował, które oddziały mogą zostać uruchomione, wtedy elektronicznie przydzielono kandydatów do poszczególnych szkół.

- W powiecie lublinieckim zostanie uruchomionych 16 klas we wszystkich szkołach ponadpodstawowych. W sumie do tych klas zostało zakwalifikowanych 446 kandydatów. To jednak nie koniec rekrutacji, do 18 sierpnia kandydaci muszą potwierdzić wolę przyjęcia do danej szkoły, dostarczając oryginał świadectwa oraz pozostałą dokumentację - informuje Aneta Konieczny ze Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie