Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi wróciły do Zakopanego. Jest ich tyle, że nie mieszczą się w wyznaczonych strefach

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Elektryczne hulajnogi w Zakopanem
Elektryczne hulajnogi w Zakopanem Marcin Szkodziński
Wiosna w Zakopanem to nie tylko czas, kiedy przyroda budzi się do życia i wszystko zaczyna kwitnąć. To każe czas, kiedy pojawiają się dziesiątki hulajnóg, którymi nie bardzo jest gdzie jeździć pod Tatrami. O czym trzeba pamiętać poruszając się elektryczną hulajnogą?

Na zakopiańskich chodnikach pojawiły się wyznaczonych strefach elektryczne hulajnogi. Turyści i mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z tego środka transportu muszą pamiętać, że nie każdy może jeździć hulajnogą, a także nie w każdym miejscu można się na niej poruszać.

Kto może jechać na elektrycznej hulajnodze

Zakaz korzystania z hulajnóg obowiązuje dzieci do 10. roku życia. Wyjątkiem jest jednak jazda w terenie zamieszkałym przy opiece dorosłego. Młodzież w wieku 10-18 lat nie może poruszać się tym środkiem transportu bez uprawnień. Jeździć mogą osoby posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

Gdzie wolno jeździć na hulajnodze

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg zobowiązani są do korzystania z dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku, gdy ich nie ma kierujący hulajnogą może jechać jezdnią, ale tylko w przypadku, gdy dopuszczalna na niej prędkość to 30 km/h. Jeżeli prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej, to kierujący hulajnogą może przemieszczać się po chodniku. Muszą jednak pamiętać, że to pieszy ma pierwszeństwo.

Osoba jadąca elektryczną hulajnogą musi pamiętać o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na chodniku. - Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna prędkość nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować ją do warunków panujących na drodze - informuje asp. sztab Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Czego nie wolno robić

Jest szereg nakazów i zakazów dla osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach. Są jednak bezwzględne zakazy, a należą do nich:

  • kierowanie w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięci lub holowanie innego pojazdu,
  • jazda bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy,
  • pozostawianie hulajnogi w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub w sposób uniemożliwiający swobodne przemieszczanie się pieszym po chodniku, placu lub innym ciągu komunikacyjnym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hulajnogi wróciły do Zakopanego. Jest ich tyle, że nie mieszczą się w wyznaczonych strefach - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto