Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hubertus w Sztumskim Polu w sobotę

Piotr Piesik
Archiwum
XV Hubertus oraz Towarzyskie Zawody w Skokach Przez Przeszkody odbędą się w najbliższą sobotę w Stadninie Koni Iskra w Sztumskim Polu. Organizatorem całości jest Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Konnej Klub Jeździecki Iskra, patronat medialny nad zawodami przyjęła redakcja "Dziennika Bałtyckiego".

Wszystko rozpocznie się o godz. 11. uroczystą odprawą, natomiast godzinę później ruszy tradycyjna gonitwa hubertusowska za lisią kitą.

Od godz. 13. zaplanowano zawody w skokach przez przeszkody o puchar starosty sztumskiego Wojciecha Cymerysa.

Od godz. 18. rozpocznie się biesiada hubertusowska, organizowana z okazji 15-lecia Stajni Iskra. Na wszystkich kibiców sportu jeździeckiego, którzy tego dnia przyjadą do Sztumskiego Pola, czekać będą pokazy umiejętności zawodników sekcji jeździeckiej Iskra, zawody Pony Games dla małych i dużych, darmowe przejażdżki w siodle oraz bryczką po lesie, ponadto pokazy jazdy konnej, konkursy dla dzieci i dorosłych, stoiska gastronomiczne oraz mnóstwo innych atrakcji.

Czym jest wspomniany Hubertus? Nazwa tego święta myśliwych, leśników oraz jeźdźców pochodzi od imienia świętego Huberta, patrona ludzi wymienionych zawodów, którego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest w kościele katolickim 3 listopada. W okolicy tego święta urządzane są obchody Hubertusa.

Jak podaje internetowa Wikipedia, po raz pierwszy święto Hubertusa obchodzono w 1444 roku, natomiast w Polsce tradycja ta sięga XVIII wieku, kiedy na polskim tronie zasiadali królowie z saskiej dynastii Wettinów. W odrodzonej II Rzeczypospolitej piękną tradycję Hubertusa przywrócił prezydent Ignacy Mościcki, organizując 3 listopada 1930 roku specjalne polowanie w Spale.

Dziś myśliwi organizują uroczyste zbiorowe polowania, z zachowaniem historycznych ceremoniałów i wzorców zachowania. Jeźdźcy urządzają przede wszystkim gonitwę, w której jeden z zawodników symbolizuje lisa, na lewym ramieniu ma przypiętą kitę. Reszta jeźdźców ściga lisa, zwycięzcą zostaje zaś ten, kto kitę zerwie. Ma prawo wykonać honorową rundę wokół terenu pogoni, natomiast za rok sam ucieka jako lis. Sukces w takiej gonitwie ma duże znaczenie prestiżowe dla miłośników jeździectwa.

Wstęp na zawody jest wolny - stadnina Iskra zaprasza!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto