Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Haft pałucki na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Zostanie złożony wniosek w tej sprawie

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie odbyły się konsultacje związane z wpisaniem haftu pałuckiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie odbyły się konsultacje związane z wpisaniem haftu pałuckiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szymon Cieślak
W środę (24.04.2024) w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zorganizowano konsultacje społeczne mające na celu wpisanie haftu pałuckiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania każdy obecny miał okazję podpisać listę popierającą ten pomysł.

Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu opowiedziała o hafcie pałuckim, o jej twórcach, a także o stronie internetowej haftpalucki.etnomuzeum.pl KLIKNIJ TUTAJ, na której zgromadzone są informacje o raz filmy opowiadające o historii haftu pałuckiego, tajnikach jego wyszywania, a także o paniach, które zajmują się tą dziedziną sztuki ludowej. Oglądając tę stronę można z przyjemnością poznać podstawy i tajniki rzemiosła pałuckich hafciarek. Przyznała, że warto go wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

ZOBACZ TAKŻE

- Haft pałucki występował już w drugiej połowie XIX wieku. Mniej więcej z 1860 roku pochodzą najstarsze zabytki, to są czepce. Haftuje się czepce, kryzy, mankiety i stójka koszuli, fartuch i dwie halki: czerwona (piekielnica) i biała. Proszę mi wierzy ć, że państwo mają jeden z najpiękniejszych strojów ludowych w Polsce. Takich czepców, gdzie kończy się to za kolanami, nie ma we wszystkich strojach ludowych. Mają państwo niesamowite szczęście, że strój ludowy, który jest od połowy XIX wieku do tej chwili jest żywy. Teraz noszą je hafciarki i zespoły ludowe - powiedziała Kinga Turska-Skowronek, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Anna Baran zaprezentowała krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której znajduje się prawie sto elementów.

O tym jakie będą dalsze losy wniosku o wpisanie haftu pałuckiego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zapewne dowiemy się jesienią, kiedy to rozmowy na ten temat będą prowadzone podczas spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto