Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

H2O dla ochłody, czyli lato z wodą, w wodzie i na wodzie

Redakcja

„Kranówka” na zdrowie

Latem powinniśmy pić więcej wody, bo więcej jej tracimy. Ale żeby odpowiednio nawilżać organizm, nie musimy zapełnić lodówki zgrzewkami wody butelkowanej. Tak samo dobra jest „kranówka”, choć utarło się przekonanie, że pozbawiona jest minerałów. To nieprawda. Dzisiaj, woda trafiająca do naszych kranów, musi spełniać surowe normy unijne. W większych miastach stan wody badany jest codziennie, dzięki czemu ryzyko przedostania się do naszych domów skażonej wody jest bliskie zeru. Nim woda trafi do kranów, poddawana jest procesom filtracji i uzdatniania. Oczyszczanie wody jest procesem wieloetapowym, na końcu którego otrzymywana jest czysta, nieskażona i zdatna do picia woda. Dodatkowo, oczyszczona woda zostaje poddana biomonitoringowi, czyli trafia do zbiorników z małżami, które są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Pod względem minerałów, woda kranowa ma więc skład zbliżony do tej sprzedawanej w sklepach. Jak pokazują wyniki badań, minerałów zawartych w „kranówce,” zwłaszcza najważniejszych dla zdrowia: magnezu, potasu, wapnia czy sodu, jest nawet więcej niż w wodach butelkowych.

Uwaga! Lekarze zalecają, aby codziennie przyjmować ok. 2,5 litra płynów, ale nie tylko wody. Do płynów zaliczamy również zupy oraz soki zawarte w warzywach i owocach. (E)

Wodna mgiełka na upały

Fale upałów stają się w ostatnich latach coraz częstsze i intensywniejsze z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Podobnie jak fale mrozów, są groźne dla zdrowia, szczególnie dzieci i seniorów oraz osób cierpiących na schorzenia przewlekłe. A w mieście, także w czasie upałów, trzeba żyć! Ochłodę i ulgę przynoszą kurtyny wodne. Chłodzą, ale nie zmoczą, bo to właściwie wodna „mgiełka”, nie lejący się na nas silny stumień wody.
W Katowicach i wielu innych naszych miastach krutyny wodne już się pojawiły. W stolicy województwa ustawiono je na rynku, na Stawowej, na placu Wyzwolenia w Nikiszowcu i na placu Miast Partnerskich w Ligocie. Katowickie Wodociągi będą uruchamiać kurtyny wodne przez całe lato, we wszystkie upalne dni. Kurtyny z wodną „mgiełką” będą się też pojawiały na różnego rodzaju imprezach, przede wszystkim na biegach ulicznych, eventach, festynach. Jak działa taka kurtyna i dlaczego chłodzi, ale nie moczy? - Kurtyna wodna za pomocą dysz umieszczonych na ramie rozpyla wodę pod ciśnieniem, tworząc przyjemną „mgiełkę”, ma też uniwersalną szybkozłączkę oraz zawór, przez które można ją podłączyć do standardowego kranu lub hydrantu - mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik Katowickich Wodociągów. (K)

Rzeka z morzem na urlop

Nadmorska plaża, miejskie kąpielisko, jezioro czy rzeka to miejsca najlepsze na letni wypoczynek. Bo gdzie, jak nie nad wodą jest najfajniej? Przyjemny chłód, możliwość uprawiania sportów wodnych, pływania, beztroskiego leniuchowania - wszystko to sprawia, że baseny, kąpieliska morskie, rzeki i jeziora zapełniają się ludźmi. I nic dziwnego, bo kontakt z wodą pozwala odpocząć fizycznie i psychicznie, ale pamiętając o bezpieczeństwie. Bo woda, nawet ta z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek.

Oto 10 zasad, których stosowanie zapewni nam radosny i bezpieczny urlop nad wodą. 1. nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub innych środkach odurzających; 2. nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym; 3. po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz; 4. pływaj tylko w miejscach oznakowanych, gdy czuwa ratownik; 5. nie skacz do wody „na główkę” - taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa; 6. gdy przy kąpielisku strzeżonym widzisz czerwoną flagę, kąpiel jest zabroniona; 7. czuwaj nad kąpiącym się dzieckiem, nie wypływaj na otwarty akwen bez asekuracji; 8. nie pływaj zaraz po jedzeniu; 9. wchodź do wody w grupie albo z drugą osobą; 10. wypływając na wodę, załóż specjalną kamizelkę. (T)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto