Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarka odpadami komunalnymi, nowe prawo śmieciowe. Czat z ekspertem Andrzejem Misiołkiem

Redakcja
arch.
Zapraszamy do lektury czatu z Andrzejem Misiołkiem - senator RP.
Moderator: Witamy naszego Gościa i rozpoczynamy nasz czat nt. gospodarowania odpadami komunalnymi i nowego prawa śmieciowego. Zachęcamy do zadawania pytań.


Andrzej_Misiołek: Dzień Dobry.



~ama: Co było dla Pana inspiracją, gdy pisał Pan nową ustawę śmieciową? Czy wzorował się Pan na jakichś zagranicznych i sprawdzonych sposobach radzenia sobie z tym problemem?


Andrzej_Misiołek: Biorac udział w pracach nad przygotowaniem ustawy wykorzystywałem negatywne doświadczenia obowiązujących polskich rozwiązań i wzorowałem się na rozwiązaniach w prawie wszystkich krajach europejskich.



~dustman: Po co tak naprawde jest ta ustawa, co ona tak naprawde ma zmienic? I jakie sa szanse ze sie cokolwiek zmieni?


Andrzej_Misiołek: Podstawową zmianą aktualnego stanu jaką wprowadza ustawa jest zmiana władztwa nad odpadami komunalnymi. Dotychczas samorządy sporządzały plany gospodarki odpadami, ale nie byly właścicielami odpadów co powodowało, że nie miały wpływu na realizację tych planów. Nowa ustawa przekazuje władztwo nad odpadami samorządom, które będą zagospodarowywały je zgodnie z planem gospodarki odpadami oraz...


Andrzej_Misiołek: przepisami polskimi i europejskimi. Powinno to spowodować, że odpady będą trafiały do instalacji ich zagospodarowania a nie np. do lasu.



~janek_z_lasu: Czy prawo jest w stanie wpłynąć na złe nawyki?


Andrzej_Misiołek: Rozwiązania przewidziane nową ustawą powodują, że mieszkańcom nie będzie opłacało się wyrzucać odpadów do lasów lub spalać w domowych piecach. Wymusza to bowiem system opłat.



~marcin_7: Jak nasze woj. wypada na tle innych pod wzgledem wytwarzania smieci albo smiecenia?


Andrzej_Misiołek: Województwo śląskie jako jedno z najliczniej zaludnionych województw w Polsce "wytwarza" ilość odpadów jedną z największych w kraju. Ilość tzw. dzikich wysypisk jest w związku z tym również duża.



~Anders_29L: Jak to będzie zatem funcjonować, że ludziom nie będzie sie opłacało spalać śmieci? Będą jakieś ulgi dla tych co wyrzucają więcej śmieci?


Andrzej_Misiołek: Opłata za usuwanie odpadów będzie stała i niezależna od ich ilości. Spalanie śmieci w paleniskach domowych oraz wyrzucanie ich w sposób nielegalny będzie obłożone wysokimi karami.



~alejaja: A czy Pan sam segreguje śmieci?


Andrzej_Misiołek: Tak. Zwracam na to uwagę i zachęcam znajomych i rodzinę do takiego samego postępowania.



~bangla-bangla: Jak gminy walcza teraz z nielegalnymi wysypiskami na terenie miast slaskich?


Andrzej_Misiołek: Jest to trudny i skomplikowany dla samorządów problem, ponieważ likwidacja dzikich wysypisk jest kosztowna i obciąża budżet gminy. Warto dodać, że w niektórych miastach aglomeracji jest nawet kilkadziesiąt dzikich wysypisk.



Moderator: ~wypraca_w_perwollu> W jaki sposób można zmusić ludzi do wyrzucania śmieci tylko w przeznaczonych do tego miejscach?


Andrzej_Misiołek: Zachętą do tego jest stała opłata za usunięcie odpadów, którą ustala gmina i jest ona tym niższa, im bardziej posegregowane są odpady u źródła. Chcąc mieć niskie opłaty, należy segregować odpady wyrzucając je do odpowiednich pojemników.



~Sebastian: Kto tak naprawde jest odpowiedzialny według prawa za wywóz śmieci wielkogabarytowych? Bo ludzie nagminnie wyrzucaja takie śmieci do lasów.


Andrzej_Misiołek: W świetle nowej ustawy odpowiedzialna za wywóz odpadów wielkogabarytowych będzie gmina, której obowiązkiem będzie organizacja i usuwanie zbiórki tego typu odpadów. W myśl starych przepisów odpowiedzialne za to były firmy śmieciowe.



~Piotrus: Na jakiej zasadzie gminy będą pobierały opłaty za odpady od mieszkańców? Czy opłata będzie zależeć np. od ilości osób w danym gospodarstwie domowym? Jeśli tak, to jak to się ma do projektu zniesienia obowiązku meldunkowego?


Andrzej_Misiołek: System naliczania opłat przewidziany nową ustawą zawiera kilka wariantów ich naliczania. Ilość mieszkańców w gospodarstwie domowym jest jednym wariantem. Naliczanie opłaty będzie odbywać się na podstawie oświadczenia właściciela lub głównego najemcy. Oświadczenie takie ma moc prawną.



~Kaktusowaty32: A w jaki sposob jestescie Panstwo w stanie udowodnic spalanie smieci i jak przeprowadzicie sprawdzanie na szeroka skale?


Andrzej_Misiołek: Na terenie województwa prowadzony jest monitoring jakości powietrza. Zanieczyszczenia pochodzące ze spalanych odpadów mają szczególny charakter chemiczny. W miejscowościach gdzie przekroczone będą normy tych substancji prowadzone będą wzmozone kontrole.



~Borysek: Czy Pana zdaniem jest jeszcze szansa na spalarnie smieci na Slasku?


Andrzej_Misiołek: Nie tylko, że jest szansa, ale wręcz pewność, że w województwie w najbliższych latach powstaną co najmniej trzy, cztery spalarnie.



Moderator: Czas ucieka, pora na ostatnie pytanie...



~lala_z_zurnala: Czy kampanie spoleczne maja jakis sens? Czy one sie sprawdzaja i co mozna jeszcze zrobic zeby osiagnac lepszy efekt?


Andrzej_Misiołek: Kampanie społeczne są jedną z metod powiększania świadomości społecznej. Są one skuteczne, ponieważ skierowane do całego społeczeństwa. W obszarze świadomości ekologicznej kampanie społeczne są szczególnie cenne, ponieważ zwracają uwagę, że jakość środowiska jest wspólnym dobrem wszystkich mieszkańców.



Moderator: Dziękujemy serdecznie naszemu Gościowi za udział w czacie.


Andrzej_Misiołek: Dziękuję Państwu bardzo za zadane pytania. Jestem do dyspozycji pod adresem www.misiolek.pl.






Andrzej Misiołek
Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1992 r. uzyskał stopień doktora chemii, a w 2007 r. - stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych.

Był asystentem (1983-1987) i adiunktem (1992-1999) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1987-1992 pracował w Centrum Chemii Polimerów Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. Był prorektorem pełniącym obowiązki rektora (1998-2001) i rektorem (2001-2005) Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach, gdzie prowadził również wykłady i seminaria.

Był dyrektorem ds. organizacji i rozwoju (1998-2005) oraz kierownikiem (1999-2005) Zakładu Ochrony Środowiska w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu. Od 2005 r. pracuje w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Turystyki i Promocji Zdrowia oraz jest kierownikiem Katedry Pedagogiki. Jest również wykładowcą w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Był redaktorem naukowym kwartalnika "Środowisko i Rozwój" w Bytomiu (2000-2005), członkiem rady naukowej kwartalnika "Nauczyciel i Szkoła" oraz członkiem rady programowej dwumiesięcznika naukowego "Problemy Ekologii" w Mysłowicach. Był pomysłodawcą i organizatorem (2000-2005) ogólnopolskiej konferencji naukowej "Śląskie Seminarium Ochrony Środowiska" odbywającej się corocznie w Bytomiu.

Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz kilku książek.

Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a także przewodniczący Rady Naukowej Akademii Edukacji Ekologicznej. Współzałożyciel Bytomskiego Stowarzyszenia Konserwatystów i Liberałów, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Wolnej Edukacji. Współzałożyciel stowarzyszenia byłych członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów z 1980 r. - "NZS 1980".

Należy do Platformy Obywatelskiej RP, jest członkiem Zarządu Regionu Śląskiego tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu gliwickim, otrzymując 129 826 głosów. W Senacie RP VII kadencji zasiada w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Senator Misiołek jest jednym ze współautorów projektu nowej ustawy o czystości i porządku w gminach. Na czacie odpowie na wszelkie pytania związane z gospodarką odpadami komunalnymi, zasadami wprowadzania nowego prawa śmieciowego oraz wątpliwościami zarówno ze strony gmin jak i mieszkańców dotyczącymi konkretnych rozwiązań wykonawczych.

Czytaj także: Na początek roku szkolnego w Katowicach będzie otwarcie hali sportowej

Zapraszamy na czat w poniedziałek 29 sierpnia o godz. 13.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto