Gminy powiatu lublinieckiego napisały apel do wojewody. Są oburzone podziałem środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Gminy powiatu lublinieckiego napisały apel do wojewody. Są oburzone podziałem środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych arc
Włodarze gmin powiatu lublinieckiego chcą wiedzieć jakie były kryteria przyznawania wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdaniem samorządowców trzy pozytywnie rozpatrzone wnioski na cały powiat to o wiele za mało. Apel, który trafił 11 grudnia do wojewody został podpisany przez starostę, burmistrzów oraz wójtów wszystkich gmin powiatu lublinieckiego.

Jak już informowaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych do powiatu lublinieckiego trafi ponad 4,5 mln zł. Środki zostały przyznane na trzy zadania: Wymiana źródła ciepła wraz z montażem paneli fotowoltaicznych w Zespole szkolno-przedszkolnym w Kochcicach (1,5 mln); Zwiększenie bezpieczeństwa dzieci związanego z COVID-19 poprzez rozbudowę i przebudowę części istniejącej szkoły w Lubecku na przedszkole publiczne wraz z termomodernizacją (2,5 mln) oraz Adaptacja części nieużytkowanego przyziemia na Aptekę Szpitalną w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu przy ul. Grunwaldzkiej 9. SPZOZ w Lublińcu (550 tysięcy zł).

Szok i oburzenie w powiecie lublinieckim

Z podziałem środków z FIL nie zgadzają się włodarze gmin powiatu lublinieckiego. Z wyliczeń samorządowców wynika, że ogółem powiat lubliniecki oraz miasta i gminy z terenu powiatu tj. Lubliniec, Woźniki, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin oraz Pawonków złożyły 35 wniosków na łączna kwotę 445 mln 678 tys. zł, w tym wkład własny miast i gmin wynosił 50 mln 518 tys. zł.

- Jesteśmy zszokowani i oburzeni podziałem środków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego w województwie śląskim. Z podzielonej kwoty 531 mln 696 tys. zł. dofinansowanie otrzymały tylko 3 projekty na kwotę 4 mln 550 tys. złotych. Takiego podziału nie możemy inaczej nazwać jak po prostu wielką niesprawiedliwością. Apelujemy zatem o publiczne przedstawienie przez Pana Wojewodę kryteriów podziału środków w województwie śląskim - napisali samorządowcy w piśmie do wojewody.

Włodarze gmin powiatu lublinieckiego chcieliby wiedzieć, jakie kryteria przesądziły o tym, że np. w sąsiednich powiatach myszkowskim i tarnogórskim kwoty przyznanych środków finansowych wynoszą ponad 26 mln zł dla każdej jednostki a w powiecie lublinieckim ta kwota jest 6-ciokrotnie mniejsza.

Samorządowcy podsunęli też pomysł na to, jak powinien wyglądać bardziej sprawiedliwy podział środków na przykład na zasadzie zintegrowanych inwestycji terytorialnych w oparciu o proste wskaźniki takie jak: kwota dotacji przypadająca na jednego mieszkańca. Jak wyliczyli, według takiego wskaźnika na jednego mieszkańca Województwa Śląskiego przypadałaby kwota 118 zł z przydzielonych przez Rząd RP środków, co wynika z podzielenia podanej przez Pana Wojewodę kwoty 531 mln 696 tys. zł. przez liczbę mieszkańców . W takim podziale powiat i gminy z terenu powiatu lublinieckiego otrzymałyby kwotę 9 mln 322 tys. zł, czyli 2 razy większą niż kwota przyznana. Gdyby została podzielona cała kwota 6 mld zł to na jednego mieszkańca Polski przypadałaby kwota 158 zł i tym samym na powiat lubliniecki powinna być przyznana kwota 12 mln 482 tys. zł.

Jedni dostali więcej, drudzy mniej, a jeszcze inni nic

Starosta, burmistrzowie i wójtowie chcieliby też wiedzieć, dlaczego niektóre jednostki samorządu terytorialnego otrzymały znaczne kwoty dofinansowania, a inne ani złotówki. Przykładami są tutaj takie przypadki jak:

  • Starostwo Powiatowe w Myszkowie otrzymało dotacje na realizację 6 wniosków na kwotę ponad 21 mln zł,
  • miasto Świętochłowice otrzymało dotację na realizację 7 wniosków na kwotę 28 mln zł,
  • miasto Mysłowice otrzymało dotację na realizację 12 wniosków na kwotę blisko 29 mln zł.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie