Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Woźniki. Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Gmina Woźniki. Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego
Gmina Woźniki. Szepty Czarnego Lasu na 100-lecie III Powstania Śląskiego slaskie.travel
Uroczystość nadania sztandaru, edukacyjna gra terenowa oraz pieśni o tematyce powstańczej – tak w Czarnym Lesie uczczone zostanie 100-lecie III Powstania Śląskiego.

W czwartek 27 maja gmina Woźniki zaprasza mieszkańców, a w szczególności uczniów, rodziny oraz wszystkich miłośników historii do Woźnik, a dokładniej do Czarnego Lasu. - Miejsce to wybraliśmy nieprzypadkowo. Najprawdopodobniej właśnie w Pałacu w Czarnym Lesie Wojciech Korfanty (późniejszy dyktator powstania) podjął decyzję o wybuchu III Powstania Śląskiego - informuje Urząd Miejski w Woźnikach.

„Szepty Czarnego Lasu” to wydarzenie plenerowe, które pozwoli wszystkim uczestnikom poczuć klimat tamtych, ważnych dla historii Górnego Śląska, dat. Na teren parku wokół Pałacu można wejść już od godziny 15.45. Obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego rozpocznie uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy. Około godziny 16.30 rozbrzmią pieśni powstańcze, a wszyscy miłośnicy przygody będą mogli wziąć udział w grze terenowej o tematyce powstańczej. Uczestnicy zabawy – drużyny od 2 do 6 osób - spotkają na swojej drodze aktorów i animatorów, wspólnie z którymi postarają się zgłębić historyczne zagadki, wczuć się w sytuację osób, postaci i bohaterów sprzed 100 lat. Dla najlepszych drużyn przewidziane są nagrody.

Spektakl wizualny w Woźnikach

Z Czarnego Lasu warto udać się na woźnicki Rynek. Tego samego dnia, wieczorem, tuż po godzinie 21.00, na elewacji ratusza wyświetlony będzie spektakl wizualny – mapping – prezentujący historię III Powstania Śląskiego.

Natomiast już teraz warto zajrzeć na woźnicki Rynek, gdzie stanęła wystawa plenerowa „Powstania śląskie 1919–1921”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Prezentuje ona historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej.

Wydarzenie plenerowe „Szepty Czarnego Lasu” odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto