Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach kontrolują miejsca pracy osadzonych [ZDJĘCIA]

AKC
Widok munduru Służby Więziennej w miejscach zatrudnienia osadzonych coraz rzadziej dziwi okolicznych mieszkańców. Funkcjonariusze systematycznie kontrolują miejsca, w których pracują osadzeni w herbskim więzieniu.

Nie każdy więzień może pracować poza zakładem karny. Przed opuszczeniem osadzonego murów więzienia celem wykonywania pracy, jego kandydatura jest szczegółowo weryfikowana przez poszczególne piony służby. Nie każdy skazany może bowiem korzystać z możliwości zatrudnienia w systemie bez konwojenta.

W procesie podejmowania takiej decyzji administracja jednostki penitencjarnej uwzględnia wśród wielu czynników posiadanie przez osadzonego właściwych kwalifikacji i uprawnień do wykonywania zadań na konkretnych stanowiskach.

W pierwszej kolejności do pracy kierowani są osadzeni, którzy posiadają zobowiązania finansowe z tytułu alimentów lub z mocy wyroków sądów do naprawienia szkody oraz posiadający ciężkie warunki rodzinne.

Tak skrupulatnie wyselekcjonowani więźniowie, którzy nie zagrażają społeczeństwu mogą dopiero zostać zatrudnieni poza zakładem karnym.

Zanim podjęta zostanie decyzja o współpracy z potencjalnym pracodawcą funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach przeprowadzają rozpoznanie czasowego miejsca przebywania osadzonych poza jednostką. Na podstawie takiego rozpoznania podejmowane są dalsze czynności.

Więźniowie pracujący w systemie bez konwojenta u kontrahentów zewnętrznych pozostają pod stałą kontrolą pracowników takiego pracodawcy. Jednak nie tylko. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Herbach systematycznie dokonują kontroli miejsc pracy osadzonych zatrudnionych poza terenem zakładu.

Osoby odbywające karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Herbach są zatrudniani przez 11 pracodawców. Natomiast nieodpłatnie świadczą pracę na rzecz 7. Instytucji, takich jak Domy Pomocy Społecznej, urzędów miast: w Kłobucku i Blachowni, urzędów gmin: w Herbach i Kochanowicach oraz Parafii Rzymsko – Katolickiej w Herbach.

W każdym z tych miejsc mundur Służby Więziennej jest widoczny. Dla wielu osób, chociaż Służba Więzienna jest trzecią, co do wielkości formacją mundurową, jest to jedna z niewielu okazji, kiedy mogą zetknąć się z jej przedstawicielami. Trudne i odpowiedzialne zadania funkcjonariusze ci realizują bowiem na co dzień za murami jednostek penitencjarnych i są niewidoczne dla społeczeństwa.

- Wkład Służby Więziennej w budowaniu bezpiecznego państwa jest ogromny. Nie każdy dostrzega jednak, że ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw przebywającymi w zakładach karnych, to nie tylko izolacja, ale również przygotowanie tych osób do poprawnego w nim funkcjonowania i powstrzymanie się od ponownego wejścia w konflikt z prawem. Jednym z takich podstawowych form oddziaływania jest zatrudnienie. W każdym działaniu naszej formacji najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, a jedną z metod jego utrzymania są kontrole - mówi por. Izabela Kapkowska, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Herbach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto