18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Jednostce Wojskowej w Lublińcu

Izabela Bajer
W Klubie Jednostki Wojskowej w Lublińcu odbył się V Festiwal Piosenki Żołnierskiej, pt. „Czym dla wojska jest piosenka”.

Przez kilka godzin dopołudniowych rozbrzmiewały utwory o tematyce wojskowej i patriotycznej wykonywane przez dzieci i młodzież, które po raz kolejny miały okazję zaprezentować swe umiejętności wokalne i zostać ocenione przez profesjonalne jury. Ze sceny można było usłyszeć utwory takie jak „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „74 Pułk Piechoty” i wiele innych, pięknych patriotycznych piosenek. Uczestnicy jak zwykle dali z siebie wszystko. Z dużym aplauzem widzów spotkał się lubliniecki Zespół Wokalny „OCH” prowadzony przez Krzysztofa Gembałę, oraz oczywiście najmłodsi uczestnicy, których wykonania naprawdę podbiły serca całej publiczności. W godzinach popołudniowych odbył się koncert laureatów oraz recital Alicji Majewskiej. Przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza Pani Alicja Majewska w godzinnym recitalu zaprezentowała swoje największe przeboje wśród których hitem okazała się , już tradycyjnie, piosenka pt „Żagiel”, najbardziej adekwatna do sytuacji w jakiej znajduje się wiele żon żołnierzy przebywających na misjach wojskowych.
Koncert zakończył się brawami na stojąco, a atmosfera całego festiwalu, mimo że iście „wojskowa” i czasami pełna tremy, była radosna, a uśmiechnięte buzie dzielnych, w większości bardzo małych „żołnierzy” są na to najlepszym dowodem.

Jury dokonało oceny 20 solistów- wokalistów w czterech kategoriach wiekowych ze szkół podstawowych ,przedszkoli oraz szkół średnich i wyższych.

Komisja brała pod uwagę głównie:

- dobór repertuaru(tematyka zgodna z regulaminem festiwalu),wartości artystyczne utworów oraz dostosowanie repertuaru do możliwości wykonawców,
- kreatywność prezentacji,muzykalność i warunki głosowe wykonawców,
- ogólny wyraz artystyczny prezentacji wokalnej.

Przyznano nastepujące nagrody:

KATEGORIA I - Przedszkola

I nagroda – Wiktoria SADEK, Przedszkole Miejskie Nr 6 w Lublińcu;
I nagroda – Kinga ORŁOWSKA, Przedszkole Miejskie Nr 6 w Lublińcu;
II nagroda – Szymon LESIK, Przedszkole Miejskie Nr 8 w Lublińcu;
III nagroda – Adrianna TOFILSKA Przedszkole Miejskie Nr 1 w Lublińcu
Wyróżnienie – Wiktoria PRZYBYŁA, Niepubliczne Przedszkole Artystyczne w Lublińcu.

KATEGORIA II - Szkoły Podstawowe.

I nagroda –Kinga SKIBA , Szkoła Podstawowa w Lubszy
II nagroda – Maria LUKOSEK, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lublińcu;
II nagroda – Gabriel IMIOŁCZYK, Szkoła Podstawowa w Sadowie;
III nagroda – Szymon PODGRODZKI, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lublińcu;
III nagroda – Jakub MOCH, Szkoła Podstawowa w Lublińcu;
Wyróżnienie – Weronika BOGACKA, Szkoła Podstawowa w Lisowie;
Wyróżnienie- Klaudia SOLUCH, Szkoła Podstawowa w Lisowie
Wyróżnienie – Mateusz ZDZIEBKO Szkoła Podstawowa w Sadowie.

KATEGORIA III -Szkoły Gimnazjalne

I nagroda dla Zespołu „OCH” w Kategorii Zespoły Wokalne

I nagroda -Hanna BĄK – ZPO Lisów
II nagroda – Martyna WAŃCZYK z Lublińca
III nagroda – Hanna MYRCIK , Gimnazjum Nr 2 w Lublińcu.
KATEGORIA IV – powyżej 16 lat. Jury nie przyznało w tej kategorii żadnego miejsca.

Ponadto Jury przyznało nagrodę Grand Prix dla Agnieszki MIROWSKIEJ z ZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu, a nagrodę publiczności otrzymała Wiktoria SADEK z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Lublińcu.
Soliści - wokaliści otrzymali dyplomy i nagrody, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.

Krótko o historii...

Sam pomysł zorganizowania festiwalu piosenki żołnierskiej narodził się już roku 2007. Rok później po raz pierwszy Klub Garnizonowy wraz z JW. 4101 oraz Fundacją Tutaj Przyszłość złożył wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej w celu pozyskania środków ministerialnych na zadanie zlecone pod nazwą Festiwal Piosenki Żołnierskiej „ Czym dla Wojska jest piosenka”. I tak już po raz 4 organizatorzy festiwalu otrzymują dotację z MON, dzięki czemu festiwal wszedł na stałe do kalendarza imprez Klubu 1PSK. Organizowany jest zawsze z okazji Święta Konstytucji III Maja. Pierwszy był imprezą plenerową na rynku miejskim, a kolejne odbywały się już w siedzibie Klubu 1 PSK LUBLINIEC. Festiwal ma za zadanie promowanie tradycji orężnych Wojska Polskiego oraz scalanie środowiska wojskowego z cywilnym. Z roku na rok rośnie zainteresowanie festiwalem co świadczy o skuteczności promowania treści patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz ich zamiłowaniu do tematów wojskowych i patriotycznych.

Pozostając już w tematyce wojskowej, warto wspomnieć, że również w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lublińcu odbył się V Wojewódzki Konkurs Piosenki Żołnierskiej z okazji Dnia Zwycięstwa, organizowany przez Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju oraz Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.
Wzięło w nim udział 28 uczestników, z których w kategorii zespołów wokalnych, zwycięstwo odniósł zespół z Myszkowa, natomiast nagroda indywidualna przypadła soliście z lublinieckiego zespołu „Wiarus” Jerzemu Serafinowi.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto