Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europarlamentarzysta z wizytą w Lublińcu. Przekonywał do spisu powszechnego i promował narodowość śląską

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Europarlamentarzysta z wizytą w Lublińcu. Przekonywał do spisu powszechnego i promował narodowość śląską
Europarlamentarzysta z wizytą w Lublińcu. Przekonywał do spisu powszechnego i promował narodowość śląską lubliniecki.pl
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego Wiosny Roberta Biedronia odwiedził w ubiegły piątek Lubliniec i przekonywał do udziału w spisie powszechnym oraz zadeklarowania w nim narodowości śląskiej.

Europarlamentarzysta przyjechał do Lublińca na zaproszenie radnego powiatu lublinieckiego Błażeja Niedźwiedzia. Najpierw panowie udali się na lubliniecki rynek, a następnie na bulwar im. Franciszka Grotowskiego, by później znaleźć się na targowisku głównym obok kościoła oblatów.

Oprócz ulotek zachęcających do udziału w spisie powszechnym i deklarowania narodowości i języka śląskiego europoseł rozdawał mieszkańcom żele antybakteryjne. Rozmowy z mieszkańcami dotyczyły głównie spisu powszechnego, jednak pojawił się też temat targowiska przemysłowego na terenie należącym do oblatów. Wkrótce miasto kończy z dzierżawą tego miejsca. Handlujący tam sprzedawcy chcą zaapelować do władz miasta w tej sprawie. Swoje wsparcie zadeklarował też radny Niedźwiedź. z ludźmi o spisie powszechnym, narodowości i języku śląskim.

Mieszkańcy miasta chętnie rozmawiali z europosłem i podchodzili do tematu spisu powszechnego dość pozytywnie. Łukasz Kohut spędził w Lublińcu około dwóch godzin.

– Łukasz Kohut był bardzo zadowolony z wizyty - mówił, że bardzo dobrze odbiera Lubliniec i miło wspomina go jeszcze z czasów kampanii. Zapewniał, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi – mówił po spotkaniu radny Błażej Niedźwiedź.

Spis powszechny

Przypomnijmy, że w 2011 roku podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego narodowość śląską zadeklarowało 847 tysięcy osób, w tym 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 436 tysięcy osób jako identyfikację pierwszą, a 411 tys. jako identyfikację drugą. Było to znacznie więcej niż w poprzednim spisie w 2002 roku.

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku i potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto