Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci pożyczają najwięcej. Kredyty biorą dla dzieci i wnuków

Aldona Minorczyk-Cichy
123RF
Wśród dłużników notowanych w Krajowym Rejestrze Długów w zastraszającym tempie przybywa emerytów! Rok temu było ich tylko 3 proc., obecnie jest 6,5 proc., czyli dwukrotnie więcej! Na liście KRD dominują 70-latkowie, ale są też starsi. Najstarszy zadłużony mieszkaniec Śląskiego ma 105 lat i jest winien 1572 zł! Dlaczego tak się dzieje? Czyżby seniorzy stracili rozsądek, z którek słynęli? A może nie potrafią odmówić?

Adam Łącki, prezes zarządu KRD nie ma najmniejszych wątpliwości: - Niestety starsi ludzie padają ofiarą swoich bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki i następnie nie spłacają tych zobowiązań.

Prezes Łącki dodaje, że o ile można zrozumieć, iż sędziwy emeryt może nie mieć pieniędzy na opłacenie rachunków za prąd, gaz,czy nawet czynszu za mieszkanie - to naprawdę trudno przyjąć, że namiętnie ciągle i bez opamiętania kupuje coś na raty.

Według danych KRD stu-latkowie otwierają listy dłużników już w czterech województwach: śląskim, dolnośląskim, lubelskim i wielkopolskim. To zwykle długi już bardzo stare i trudne do zwindykowania.

Tylko po co 70-80-90-latkowi nowe, wypasione auto za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Tak naprawdę to zwykle wcale nie dla nich.

- Babcia wzięła mi na raty meble. Kiedy je spłaciłam - lodówkę. W połowie roku kupię na babcię telewizor. Kiedyś miałam problem ze spłatą pożyczki i mnie bank już nie da pieniędzy. Nie ja jedna tak robię. Babci nie ubędzie - podkreśla pani Ania z Katowic i nie zgadza się na ujawnienia nazwiska.
Emeryci od lat są ulubionymi klientami banków. Mają stałe i wcale nie małe dochody. Płacą raty regularnie i w terminie. Dlatego do uzyskania pożyczki zwykle wystarcza to nie widnieją w bazie zadłużonych i odcinek emerytury. Dlatego też ulegają namowom dzieci i wnuków. Biorą dla nich na raty pralki, lodówki, a nawet samochody. I jak widać wychodzą na tym jak "Zabłocki na mydle", bo często zdarza się, że prawdziwi dłużnicy po prostu nawalają.

W sumie w 2012 rok z długami weszły ponad 2 mln Polaków. Łącznie winne są ponad 35 mld zł. Jak wynika z raportu InfoDług za 2011 rok przygotowanego przez BIG Info Monitor SA: na jedną osobę najczęściej wypada kwota poniżej 5000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto