Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działa już Lubliniecka Rada Kobiet, której przewodniczy Anita Pietrzak. Jest organem opiniodawczo-doradczym miasta

PW/UM
UM Lubliniec
W marcu – zarządzeniem burmistrza Edwarda Maniury – powołana do życia została Lubliniecka Rada Kobiet. Współtworzą ją panie w różnym wieku, które są aktywne w społecznym i kulturalnym życiu miasta.

Dokładnie rzecz biorąc, w skład rady wchodzi 16 kobiet: Danuta Słota – Seniorka Miasta Lublińca 2016, Karolina Pilarska – Ambasadorka Miasta Lublińca 2017, Nikola Kraszewska – Laureatka Kapelusza Edyty 2017, Sandra Malitowska – Laureatka Kapelusza Edyty 2016, Barbara Budna – Laureatka Kapelusza Edyty 2018, Anna Trzepizur – Wolontariuszka Miasta Lublińca 2016, Iwona Ochman – radna Rady Miejskiej, Katarzyna Serafin – Prezes Akademii Sportowej, Jolanta Figlak – emerytowana wieloletnia dyrektor Zakładu Karnego dla kobiet w Lublińcu, Agnieszka Breguła – nauczycielka i instruktorka Grupy Akrobatycznej działającej przy SP  nr 1 w Lublińcu,  Henryka Sukiennik – nauczycielka ZSOT nr 1 w Lublińcu i manager Centrum Sportowego Manhattan, Czesława Włuka – fotograf i plastyk, Magdalena Owczarek – właścicielka Szkoły Artystyczno-Językowej, a także przedstawicielki lublinieckiego biznesu: Magdalena Chyra, Marzena Łubowska i Anita Pietrzak. 

- Część pań przyjęła zaproszenie do prac w Radzie, a kilka osób zgłosiło swój akces indywidualnie. Podobne zasady naboru obowiązywały podczas powołania pozostałych lublinieckich rad – zapewnia Anna Jonczyk – Drzymała, wiceburmistrz Lublińca. - Informacja o planach powołania Lublinieckiej Rady Kobiet oraz o możliwości zgłoszenia kandydatek  została przekazana do publicznej wiadomości w ubiegłym roku  podczas Gali Kobiet i kampanii społecznej Bezpieczna Ja. Nie spodziewaliśmy się wówczas, że pomysł ten spotka się z tak dużym zainteresowaniem lubliniczanek – dodaje.

Jest to organ opiniodawczo-doradczy jeśli chodzi o kulturalne, edukacyjne, sportowo – rekreacyjne, zdrowotne, gospodarcze i społeczne sprawy miasta.

- Wszystkie rady społeczne działające przy burmistrzu tym różnią się od rady miejskiej, że mogą w nich zasiadać osoby, które faktycznie nie są mieszkańcami Lublińca. Ważne jest natomiast, aby dotychczasowa działalność takiej osoby służyła mieszkańcom naszego miasta – podkreśla wiceburmistrz. - Kadencja w Lublinieckiej Radzie Kobiet trwa 2 lata, a udział w niej jest całkowicie bezpłatny. Z osób, które w ubiegłym roku zgłosiły chęć przystąpienia do rady, tylko jedna pani nie została powołana w jej skład. Przyczyną odrzucenia kandydatury był brak odpowiedzi na dwukrotnie wysłane zaproszenie na spotkanie organizacyjne poprzedzające podpisanie przez burmistrza zarządzenia – informuje.

Funkcję przewodniczącej pełni Anita Pietrzak, jej zastępczynią jest Jolanta Figlak, a sekretarzem Anna Trzepizur. Rada oczywiście ma już za sobą pierwsze posiedzenia. Ma też za sobą pierwsze wydarzenia, którym patronowała - III Charytatywny FIT Dzień Kobiet, który zorganizowała Agnieszka Breguła. W założeniu LRK ma pomagać i wspierać kobiety, a także zwrócić uwagę opinii publicznej na trudną rolę, jaką pełnią we współczesnym świecie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to od września będą odbywały się dyżury członkiń rady w Muzeum Edyty Stein. Wcześniej natomiast, bo 22 czerwca, w ramach inauguracji letniego projektu III Wakacje na Orliku, Nikola Kraszewska poprowadzi panel poświęcony metodom naturalnego karmienia.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto