Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy szkół z obowiązkiem organizacji zajęć zdalnych od nowego roku szkolnego.

oprac. Aneta Kasprzyk
Od roku szkolnego 2022/2023 szkoły i przedszkola będą miały obowiązek organizacji zajęć zdalnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. Obok nadzwyczajnych zdarzeń i epidemii, na liście zagrożeń wymieniono nieodpowiednią temperaturę zewnętrzną i w pomieszczeniach, gdzie odbywa się nauka oraz czynniki związane z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych.
Od roku szkolnego 2022/2023 szkoły i przedszkola będą miały obowiązek organizacji zajęć zdalnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. Obok nadzwyczajnych zdarzeń i epidemii, na liście zagrożeń wymieniono nieodpowiednią temperaturę zewnętrzną i w pomieszczeniach, gdzie odbywa się nauka oraz czynniki związane z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych. UM Sławno
Najnowszy projekt rozporządzenia MEiN opublikowany w RCL przewiduje od nowego roku szkolnego obowiązek organizacji przez dyrektora szkoły lub przedszkola zajęć zdalnych, kiedy tradycyjne nie mogą się odbyć w wyniku zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. Wśród możliwych zagrożeń projekt wymienia m.in. nieodpowiednią temperaturę, imprezy masowe i nadzwyczajne zdarzenia. Czy to zapowiedź kolejnej pandemii?

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, do opiniowania skierowano projekt rozporządzenia MEiN w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, co od razu rodzi pytanie, czy nie jest to zapowiedź nowej, jesiennej odsłony pandemii? Wedle założeń projektu, od roku szkolnego 2022/2023 szkoły i przedszkola będą miały obowiązek organizacji zajęć zdalnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów. Obok nadzwyczajnych zdarzeń i epidemii, na liście zagrożeń wymieniono nieodpowiednią temperaturę zewnętrzną i w pomieszczeniach, gdzie odbywa się nauka oraz czynniki związane z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych. Odpowiedzialni za tę organizację mają być dyrektorzy placówek.

Dyrektor, w porozumieniu z radą pedagogiczną, będzie też władny czasowo zmodyfikować tygodniowy zakres treści nauczania wynikające z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, także tygodniowy lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w szkole zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość -czytamy w projekcie rozporządzenia.

Co z uczniami, którzy nie mają możliwości korzystania z narzędzi on-line

Wśród takich uczniów projekt wymienia młodzież będącą w trudnej sytuacji rodzinnej i ze szczególnym rodzajem niepełnosprawności. Dla nich przewiduje się szczególne rozwiązania.

Dyrektor, na wniosek rodziców ucznia, będzie obowiązany zorganizować dla tego ucznia zajęcia na terenie szkoły z nauczycielem lub inną osobą prowadzącą zajęcia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - o ile będzie możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki na terenie szkoły i na danym terenie nie występują zdarzenia, które mogą zagrozić bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów - zapisano w projekcie.

Dyrektor będzie też mógł dla tych uczniów zorganizować zajęcia w innym miejscu np. bursie, młodzieżowym domu kultury, bibliotece pedagogicznej lub innym przedszkolu czy szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto