Duże zmiany w maturach i całkiem sporo dni wolnych! Co czeka uczniów w tym roku szkolnym?

Akcja specjalna ekspertów
Rok szkolny 2022/2023 został zainicjowany w czwartek 1 września, a zakończy się w piątek 23 czerwca. W puli wolnego znalazły się aż 179 dni!

Na szkołę uczniowie będą musieli poświęcić za to dokładnie 186 dni. Pierwszy dłuższy czas ferii przypada dopiero w grudniu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Zimowa przerwa potrwa od 23 do 31 grudnia. Dwa tygodnie później uczniowie z woj. śląskiego będą mieć okazję odpocząć podczas ferii. Zaplanowano je od 16 do 29 stycznia 2023 roku.

Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 6 (Wielki Czwartek) do 11 kwietnia. Nie można też zapominać, że w ciągu całego roku wolne będzie, ponadto: 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, 11 listopada - Dzień Niepodległości, 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, Święto Pracy i Konstytucji Trzeciego Maja przypadające kolejno na 1 i 3 maja oraz 8 czerwca - Boże Ciało.

Ósmoklasiści w tym roku rozpoczną swój maraton 23 maja o godz. 9. W tym dniu napiszą egzaminy z języka polskiego. W następnych dniach: 24 i 25 maja, także o 9, zmierzą się kolejno: z matematyką i wybranym przez siebie nowożytnym językiem obcym.

Egzaminy maturalne będą mieć miejsce dość wcześnie, bo pierwszy z przedmiotów obowiązkowych, język polski, odbędzie się już w czwartek 4 maja, tuż po przerwie majowej. W tym roku na maturzystów czekają duże zmiany: drugiego dnia, w piątek, 5 maja, napiszą wybrany przez siebie nowożytny język obcy, a nie jak do tej pory matematykę. Z nią zmierzą się dopiero w poniedziałek 8 maja. Egzaminy z przedmiotów rozszerzonych rozpoczną się już od poniedziałku 8 maja i potrwają do 22 maja.

Edukacja dla bezpieczeństwa, przedmiot w VIII klasach podstawówki i pierwszych w szkołach średnich, został dotknięty przez zmiany. Do tej pory przybliżano na nim głównie zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Od września doszły nowe elementy: składanie, rozkładanie i używanie broni m.in. kulowej i pneumatycznej czy też nauka radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi przez wojnę. Młodzież ma zdobywać wiedzę z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa.

W rozpoczętym w ubiegłym tygodniu roku szkolnym po raz pierwszy odbędzie się tzw. nowa matura. Będą ją pisać osoby, które ukończyły ośmioletnie szkoły podstawowe oraz czteroletnie szkoły średnie. Wśród najważniejszych zmian można wyróżnić m.in. to, że maturzyści będą mieć więcej czasu na rozwiązanie zadań. Na poziomie podstawowym z języka polskiego czas wzrośnie ze 170 minut do 240 minut, z matematyki ze 170 minut do 180 minut.

Ponadto, uczniowie w ramach egzaminu z języka polskiego rozwiązywaliby zadania z trzech części: pierwsza dotyczyłaby języka polskiego w użyciu, druga stanowiłaby test historycznoliteracki, a trzecia to wypracowanie. Na maturze ustnej zaś maturzyści będą losować zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Pierwsze będzie dotyczyć lektury obowiązkowej, a drugie innych tekstów kultury, tj. literackich, ikonicznych, językowych.

Z matematyki wzrośnie liczba zadań otwartych, będzie ich minimum 7, a maksymalnie może być 13. Bez zmian pozostaje brak progu zdawalności z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać dodatkowy przedmiot od 2025 roku, trzeba będzie uzyskać z niego minimum 30 proc.

Partnerami TEMATU TYGODNIA są:

CENTRUM JĘZYKA I ROZWOJU
MATEMATYKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
MUZYKOTERAPIA
GKS „CZARNI” BYTOM
GRUPA EDUKACYJNA SOWARD
HELLO ENGLISH
JUPITER – Nauka tworzenia gier i fornt-endu
VOICE&SOUND
ADR TEST – KURSY DLA KIEROWCÓW
EASY ENGLISH
ZABRZAŃSKI KLUB SPORTOWY KARATE „BUSHIDO”
CENTRUM EDUKACJI I KOREPETYCJI
KLUB SZTUK WALKI SHOGUN ŻORY
ALPAKARNIA
KATOWICKI KLUB SPORTOWY KARATE
BUTY DLA DZIECI TYPU BAREFOOT
PASJONART AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI ARTYSTYCZNYCH
SZKOLENIA
ZAJĘCIA DODATKOWE DLA DZIECI
ALTERNATIVE SCHOOL CENTRUM EDUKACYJNE
BYTOMSKI KLUB SPORTOWY "KARATE SHINKYOKUSHIN"
UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY "AJAKS"
Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka
Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie