18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewno też ma duszę. Zakończył się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Lublińcu

Izabela Bajer
Podziękowania, przemówienia i wielkie gratulacje - tak zakończył się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski "Czas - Człowiek - Przestrzeń", na którym gościli zarówno polscy jak i zagraniczni artyści. Podczas uroczystego wernisażu lublińczanie mieli okazję porozmawiać z rzeźbiarzami oraz obejrzeć gotowe dzieła, które zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, zaskakując nie tylko formą, ale przede wszystkim intensywnością przekazu. Po raz kolejny okazało się, że zwyczajny kawałek drewna potrafi nabrać w rękach artysty ogromnej siły, zmuszającej choćby do chwilowej refleksji.

Rzeźby jeszcze przez kilka dni można oglądać przed MDK, potem zostaną rozmieszczone w różnych częściach miasta. Plener został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Zaproszenie do wzięcia udziału w plenerze przyjęli artyści rzeźbiarze: Natalia Leykina z Ukrainy, Eva Harmadyova i Viliam Polak ze Słowacji, Igor Brown z Izraela oraz Polacy: Ignacy Nowodworski, Stanisław Kilarecki i Stanisław Kowalczyk - komisarz pleneru.
Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki artystów:

Igor Brown - Izrael
Ukonczył Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. Żyje i pracuje w Izraelu. Realizuje swoje prace w kamieniu, drewnie i metalu. brał udział w wielu plenerach rzeźbiarskich i wystawach na całym świecie (Argentyna, Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Izrael, Japonia, Polska, Rosja, Portugalia, Turcja, Ukraina, Kazachstan). Swoje prace wystawia w Galerii AGORA w Nowym Jorku.

Eva Harmadyova - Słowacja
Ukończyła Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Kremnicy oraz studia na wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze. Artystka zajmuje się medalierstwem. Jest członkiem Związku Artystów Słowackich, Związku Medalierów Słowackich oraz Związku Jubilerów AURA. Swoje prace wystawiała w wielu krajach (Słowacja, Włochy, Belgia, Polska, Węgry, USA). Jest laureatką wielu nagród artystycznych. Jej prace znajdują się w galeriach i kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą, m.in. w Słowacji Galerii Narodowej w Bratysławie.

Natalia Leykina - Ukraina
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie w katedrze ceramiki artystycznej. Uprawia rzeźbę, malarstwo, ceramikę, projektowanie wnętrz, grafikę, batik, tkaninę artystyczną, projektuje scenografie i stroje teatralne. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach artystycznych na Ukrainie i za granicą, m.in. Biennale Dantejsko - rzeźba w brązie, Rawenna - Włochy. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Villiam Polak - Słowacja
Ukończył Uniwersytet Komeńskiego w Trnavie na wydziale pedagogiczno - artystycznym. Zajmuje się fotografią artystyczną, reklamową, szeroko pojętą grafiką, sztuką video, malarstwem, scenografią teatralną, tworzy obiekty przestrzenne.

Stanisław Kilarecki - Polska (Nysa)
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, katedra rzeźby. Uprawia rzeźbę i malarstwo. Brał udział w ponad 60 wystawach w kraju i za granicą - Niemcy, Czechy, Francja. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace można zobaczyć w katedrze w Nysie: witraże, droga krzyżowa, oświetlenie.

Ignacy Nowodworski - Polska (Opole)
Ukończył Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W swoich pracach wykorzystuje różnorodne materiały, takie jak: marmur, granit, twarde gatunki drewna, metal czy przedmioty znalezione. Wystawiał w Polsce, Niemczech, Holandii. Jego prace znajdują się w kolekcji "Zachęty" oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Prezydenta miasta Opole na Salonie Jesiennym w 2009r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia ARTSFERA.

Stanisław Henryk Kowalczyk - Polska (Lubliniec) - komisarz pleneru
Z wykształcenia rolnik, biolog i pedagog. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych, później Ponadgimnazjalnych w Gosławicach koło Dobrodzienia. Przyjęty do Związku Artystów Plastyków na podstawie dorobku artystycznego. Tworzy kompozycje i instalacje rzeźbiarskie gdzie głównym tworzywem jest drewno, które łączy z innymi materiałami takimi jak: kamień, metal, szkło. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą. Autor duzych form przestrzennych stojących w kilku miastach w Polsce i Niemczech, m.in. "Pamięci św. Edyty Stein" w Lublińcu.

Pełna relacja z pleneru już w najbliższym dodatku lublinieckim DZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto